Evonik otwiera kolejne drzwi: zrównoważony rozwój kluczem do dalszych innowacji

Evonik otwiera kolejne drzwi:…

Pandemia COVID-19 sprawiła, że firma Evonik - jeden z liderów w dziedzinie chemii specjalistycznej - potrzebowała więcej czasu na realizację swoich planów związanych z uczestnictwem w Plastpolu. Tegoroczne targi okazały się być nie tylko ciekawym doświadczeniem rynkowym, ale również zdecydowanym krokiem na drodze do dalszego wzmacniania pozycji firmy na rynku polimerów specjalnych oraz dodatków do tworzyw sztucznych.

- W ostatnich latach rozwinęliśmy naszą działalność w Polsce i dziś kraj ten jest jednym z filarów naszego sukcesu w Europie Wschodniej - mówi Matthias Hau, prezydent regionu EMEA firmy Evonik - Polska gospodarka rośnie szybciej niż wskazują na to prognozy, a przemysł chemiczny wyróżnia się tu szczególną dynamiką. Z uwagi na to, i przy uwzględnieniu szeregu nowych wyzwań związanych z ekologią, nasz zespół w nowym biurze stanowi solidny fundament dalszego rozwoju działalności Evonik w Polsce, a nawet poza nią.

W maju Evonik wszedł w kolejną fazę wewnętrznej transformacji, w której koncepcja zrównoważonego rozwoju konsekwentnie przekształca poszczególne elementy strategii firmy: portfolio produktów, innowacyjność, a także kulturę korporacyjną. Firma jest aktualnie na etapie optymalizacji swojej oferty w obrębie wszystkich trzech działów: Specialty Additives, Nutrition & Care oraz Smart Materials.

Do roku 2030 Evonik planuje zainwestować ponad 3 mld euro w program Rozwiązania Nowej Generacji, obejmujący produkty wpisujące się w filozofię zrównoważonego rozwoju. To około 80% rocznych inwestycji firmy w rozwój. W tym samym czasie kolejnych 700 mln euro zostanie zainwestowanych w Technologie Nowej Generacji, czyli w optymalizację procesów produkcyjnych i infrastruktury mających na celu redukcję emisji CO2. Zmodernizowany dział R&D również dopasowuje swoje cele do kryteriów zrównoważonego rozwoju.

picture-1
Od lewej: Paweł Sitarz (Technical Service Manager, Plastic Additives, Interface & Performance), Ralf Mathiak (Technical Service Manager, Plastic Additives, Interface & Performance), Marko Marinkovic (Business Development Manager, Automotive & Mobility, High Performance Polymers), Łukasz Kordon (Business Manager, Interface & Performance), na dole: Andrzej Wolak (Senior Business Manager, High Performance Polymers)

Odnosząc się do udziału firmy w targach Plastpol, Andrzej Wolak - Business Manager działu High Performance Polymers w Europie Środkowej i Wschodniej oraz Skandynawii - podsumowuje:

- Region CEE ma duże znaczenie dla naszej działalności w zakresie polimerów specjalnych. Cały czas odnotowujemy bardzo wysoki popyt na nasze granulaty i proszki powłokotwórcze, zwłaszcza na rynkach motoryzacyjnym i artykułów gospodarstwa domowego. Nasz tegoroczny udział w Plastpolu był bardzo ważny, ponieważ uzyskaliśmy dużo cennych informacji o aktualnych potrzebach rynku i nowych, ciekawych trendach. Przede wszystkim jednak Kielce okazały się być "właściwym miejscem we właściwym czasie", żeby osobiście porozmawiać z naszymi klientami i partnerami po ponad 2 latach ograniczeń w bezpośrednich kontaktach. Podczas targów odnotowaliśmy duże zainteresowanie naszymi nowymi materiałami o zredukowanym wskaźniku emisji CO2. Jest to dla nas wyraźna informacja zwrotna z rynku, że trzymamy rękę na pulsie, jeśli chodzi o rozszerzoną gamę naszych poliamidów z rodzin VESTAMID® oraz TROGAMID® wytwarzanych teraz w oparciu o technologie zrównoważonego rozwoju i tym samym silnie wspierających ogólną strategię firmy Evonik.