FANUC Polska na targach ITM 2015

FANUC Polska na targach ITM…
Targi ITM to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce forum nowoczesnych technologii, prezentujące ofertę blisko tysiąca wystawców z 27 krajów świata. Z uwagi na swój branżowy charakter poznańskie targi przyciągają przede wszystkim specjalistów zainteresowanych wykorzystaniem nowoczesnych technologii w produkcji przemysłowej. Podczas imprezy swoją ofertę wystawiła także firma FANUC Polska, która w salonie Mach Tool zaprezentowała w pełni zautomatyzowany system produkcyjny Multidrill, obejmujący dwa centra obróbcze marki FANUC: Robodrill Alpha D21LiA5 w wersji pięcioosiowej, wyposażony w stół dwuosiowy Kitagawa TT182 i Robodrill Alpha D21LiA5 w wersji czteroosiowej ze stołem DDR o napędzie bezpośrednim oraz robota przemysłowego FANUC M-10iA, który współpracował z innowacyjnym systemem wizyjnym iRVision 3D, znacznie podnoszącym poziom "inteligencji" robota. Robot o udźwigu 10 kg i zasięgu 1422 mm był umieszczony w celi Roboat 4.0 zaprojektowanej i wykonanej przez inżynierów firmy Automations Technik Sp. z o. o., gdzie samodzielnie realizował proces załadunku i rozładunku obu maszyn.

- Tegoroczną aplikację stworzyliśmy z myślą o zaspokojeniu najważniejszych potrzeb klientów, o których słyszymy podczas naszej codziennej pracy - powiedział Arkadiusz Morzyk, sales manager w firmie FANUC Polska Sp. z o.o. - Dziś liczy się przede wszystkim umiejętność zapewnienia wysokiej elastyczności produkcji przy zachowaniu najwyższych parametrów - toczenia czy frezowania - coraz bardziej wymagających detali. Kompaktowe, w pełni zautomatyzowane systemy produkcyjne są optymalnym rozwiązaniem dla producentów, którzy potrzebują wysokiej wydajności, jakości, precyzji i niezawodności.

W ramach tego samego wydarzenia miała miejsce polska premiera sterowania CNC serii 0iF, kompatybilnego z wszystkimi poprzednimi wersjami sterowań FANUC, w tym z serią 30i. Jak podkreśla Jakub Grabiec, sales manager CNC firmy FANUC Polska, nowe sterowanie ma zapewnić wyższe poziomy wydajności maszyn CNC, precyzję w wymagających procesach obróbki oraz uzyskanie gładkiej powierzchni obrabianych detali.

FANUC


W ramach salonu Welding FANUC zaprezentował cztery premierowe zrobotyzowane aplikacje spawalnicze. Było tu zrobotyzowane stanowisko spawalnicze stworzone wspólnie z firmą Roboty Przemysłowe Sp. z o.o. przeznaczone do automatycznego spawania metodą MIG/MAG. Ta cela spawalnicza została wyposażona w dwa roboty marki FANUC - ARC Mate 100iC/12 i LR Mate200iD, nowoczesny system wizyjny – FANUC iRVision 3D, który umożliwia płynną i bezkolizyjną współpracę maszyn oraz czujnik laserowy TH6D Scansonic marki Abicor Binzel. Kolejnym rozwiązaniem było stanowisko stworzone z firmą ZAP Robotyka Sp. z o.o. w celu spawania detali na pozycjonerze, jednocześnie przez dwa roboty przemysłowe: FANUC ARC Mate 100iC/12 i FANUC ARC Mate 120iC. Trzecią aplikację stanowiła niskobudżetowa cela spawalnicza o niewielkich gabarytach, stworzona w ramach współpracy z firmą Robolution, wyposażona w robota FANUC ARC Mate 0iB o zasięgu 1,4 m. Ostatnią atrakcją było zrobotyzowane stanowisko do laserowego zgrzewania stworzone w ramach współpracy z firmą Lasertec Sp. z o.o., będące jedyną laserową technologią przemysłową, która wyklucza potrzebę dostarczenia szczelnego, często bardzo kosztownego, systemu wygrodzenia procesu.

- Ilość i wielkość zakładów produkcyjnych w Polsce jest tak duża, a ich potrzeby produkcyjne tak różnorodne, że nie sposób jest zaspokoić ich za pomocą oferty ograniczonej do kilku modeli robotów spawalniczych - powiedział Dariusz Wabik z firmy FANUC Polska Sp.z o.o. - Z tego względu FANUC ma w swojej ofercie zróżnicowane roboty, specjalnie przygotowane dla potrzeb praktycznie każdego producenta i stale współpracuje z partnerami w celu tworzenia unikalnych aplikacji spawalniczych, które sprawdzają się zarówno w produkcji wielkoseryjnej i wielkogabarytowej, jak i bardzo zindywidualizowanej czy produkcji bardzo skomplikowanych detali. W ramach tegorocznej ekspozycji w Poznaniu staraliśmy się pokazać nieograniczone możliwości maszyn, które dziś ogranicza tylko wyobraźnia inżynierów.

W czasie tegorocznej imprezy największym zainteresowaniem zwiedzających oraz wyjątkowym uznaniem specjalistów cieszyło się stanowisko FANUC Multidrill. Efektem tego uznania jest Złoty Medal Targów ITM 2015 przyznany aplikacji przez jury konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Adama Mazurkiewicza.