FANUC Polska na targach Plastpol 2015

W celu zwiększenia funkcjonalności, maszyna może być dodatkowo wyposażona w zintegrowane czujniki siły (FANUC Force Sensor FS-15iA) lub wizji (system wizyjny FANUC iRVision). Dzięki dedykowanym pakietom, robot może wykonywać najbardziej skomplikowane operacje montażu, obróbki, pick’n’place czy samodzielnego lokalizowania detali z jednoczesną wizyjną kontrolą jakości. Co ważne, robot wykonuje swoje zadania podejmując autonomicznie decyzje na podstawie bodźców zewnętrznych. Poprzez obsługę szerokiej gamy protokołów komunikacyjnych (wejścia/wyjścia cyfrowe, analogowe, EthernetIP, DeviceNet, Profibus, Profinet, ModbusTCP) robot jest przystosowany do współpracy z urządzeniami i maszynami zewnętrznymi. W tym celu rozwinięte zostały również dedykowane funkcje służące bezpieczeństwu jego współpracy z innymi urządzeniami lub człowiekiem.

Z kolei sterowanie Power Motion i, które będzie miało swoją premierę podczas targów w Kielcach, to jedyne sterowanie CNC dostępne na rynku stworzone z myślą o potrzebach efektywnego sterowania ruchem w złożonych aplikacjach przemysłowych. Autorskie rozwiązanie FANUC jest dedykowane do sterowania wieloma osiami, ścieżkami (obsługuje do 32 osi i 4 ścieżek), prędkościami i momentami obrotowymi - od pozycjonowania po wielościeżkową interpolację osi. Nadaje się idealnie do maszyn, takich jak: prasy, ładowarki, stemplownice, piły cierne druciane, nawijarki, napełniarki czy wtryskarki.

- To wyjątkowe urządzenie sterujące - często szybsze i bogatsze pod względem użytecznych funkcjonalności niż konwencjonalne rozwiązania - umożliwia zarządzanie procesem ładowania i rozładowywania detali na całej linii produkcyjnej przy użyciu szyny i kilku robotów - dodaje Jakub Grabiec, Sales Manager CNC w firmie FANUC Polska.

Z uwagi na bardzo krótkie czasy reakcji sterowania, duży poziom jego uniwersalności oraz stosunkowo niski koszt inwestycji, jest on doskonałą alternatywą dla rozwiązań opartych na sterownikach PLC. Co równie ważne, sterowanie tego typu jest bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze, a pracownicy posiadający wiedzę na temat technologii CNC mogą je łatwo zaprogramować.

O wyjątkowym poziomie bezpieczeństwa działania aplikacji pokazowej, a jednocześnie płynności realizowanego procesu produkcyjnego, decydują autorskie funkcje bezpieczeństwa FANUC zintegrowane we wszystkich współpracujących ze sobą urządzeniach. Warto wiedzieć, że FANUC już w konfiguracji podstawowej wyposaża kontrolery robotów w szereg funkcji programowych ułatwiających i przyspieszających programowanie oraz dających duże możliwości monitorowania działania robota. Natomiast wtryskarki FANUC Roboshot są wyposażone w szereg funkcji ochronnych, które monitorują każdy etap procesu formowania wtryskowego, niwelując ryzyko zaistnienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Podczas tegorocznej prezentacji będzie można przekonać się, że funkcje takie jak np. AI Mould Protection (pozwala na monitorowanie i ochronę formy wtryskowej na przestrzeni całej drogi otwarcia/zamknięcia formy) w istotny sposób wpływają na niezawodność i ciągłość realizacji procesu, dzięki czemu gniazdo produkcyjne jest w pełni bezpieczne, niezawodne i pracuje w sposób całkowicie automatyczny.