FANUC ROBOSHOT - wtryskarka, która wspiera producentów

Wysoka jakość i niezrównana wydajność

Wtryskarki elektryczne marki FANUC bazują na zaawansowanych technologicznie napędach i sterowaniach CNC, rozwijanych przez firmę FANUC od 60 lat. Podobnie jak pozostałe produkty koncernu - roboty i obrabiarki przemysłowe - wtryskarki ROBOSHOT umożliwiają opłacalną produkcję najbardziej wymagających detali, przy zachowaniu najwyższych norm środowiskowych i wymagań w zakresie higieny i bezpieczeństwa pracy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników maszyny te gwarantują również niespotykanie wysokie parametry produkcji, przy bardzo krótkim cyklu produkcyjnym, a także najniższym na świecie zapotrzebowaniu na energię. Producenci wykorzystujący wtryskarki ROBOSHOT błyskawicznie przekonują się, że filozofia tworzenia produktów marki FANUC sprowadzająca sie do trzech słów: RELIABLE, PREDICTABLE i EASY TO REPAIR w przypadku maszyn stworzonych przez japońskiego producenta z myślą o obróbce tworzyw sztucznych bezpośrednio przekłada się na wysoką jakość wykonania detali, stabilność procesu oraz możliwość prowadzenia produkcji przy zachowaniu bardzo wysokich wymagań dotyczących czystości produkcji.

Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto przyjrzeć się funkcjom

FANUC ROBOSHOT to pierwsza na świecie wtryskarka monitorująca przepływ tworzywa przez zawór zwrotny w pierwszej fazie wtrysku wraz z czasem zamknięcia zaworu. Zastosowana we wtryskarce funkcja Backflow Monitor umożliwia szybką diagnozę zaworu na ślimaku w przypadku wystąpienia problemów z wtryskiem. Dzięki niej użytkownik unika konieczności demontażu elementów maszyny w celu określenia stanu zaworu zwrotnego ślimaka, dzięki czemu minimalizuje ryzyko kosztownych i zupełnie niepotrzebnych przestojów oraz zapewnia niezmiennie wysoką wydajność produkcji.

FANUC ROBOSHOT


Jak działa Backflow Monitor?

Zawór zwrotny na ślimaku ma za zadanie zatrzymywać cofanie się uplastycznionego tworzywa na ślimak podczas sekwencji wtrysku. Warto wiedzieć, że pierścień, który realizuje otwarcie i zamknięcie zaworu poddawany jest ogromnemu obciążeniu podczas pracy. W produkcji opakowań zawór potrafi otwierać się i zamykać nawet ponad 5000 razy na dobę. Stąd tak ważne jest monitorowanie poprawności jego pracy. Użytkownicy wtryskarek doskonale wiedzą, że zawór ulega zużyciu, a w skrajnych przypadkach potrafi się na nim gromadzić spora zgorzelina. W takim przypadku poduszka resztkowa, a co za tym idzie powtarzalność wagi produkowanej części podlega znacznej fluktuacji. Jakość takich części odbiega od założeń i wymagań odbiorcy. Prawidłowa praca zaworu ma także pośredni wpływ na wiele innych wad, mogących wystąpić w produkowanej części. Do takich wad należy zaliczyć przebarwienia powstające ze zdegradowanego tworzywa, niedolewy, wciągnięcia.

Funkcja Backflow Monitor to nowoczesne narzędzie służące do optymalizowania procesu wtrysku pod kątem powtarzalności procesu, a jednocześnie znacząca zaleta plasująca wtryskarkę FANUC ROBOSHOT na czele obecnie dostępnych na rynku wtryskarek elektrycznych, zarówno pod względem jakości wyrobu, jak i efektywności produkcji.

Zastosowanie w każdej wtryskarce FANUC ROBOSHOT funkcji Backflow Monitor pozwala na generowanie przez zakłady produkcyjne znacznych oszczędności. Dzięki ograniczeniu ilości i czasu przestojów w celu demontażu ślimaka do oceny stanu zaworu zwrotnego oraz konieczności korekt parametrów procesowych przez kadrę inżynierską, następuje wzrost współczynnika efektywności produkcji OEE.

Uzupełnieniem funkcji BackFlow Monitor jest innowacyjna funkcja Precise Metering 2 i 3. Jest to odpowiedź firmy FANUC na potrzebę zapewnienia maksymalnej dokładności dozowania uplastycznionego tworzywa podczas sekwencji wtrysku. Precise Metering gwarantuje, że każdy wtrysk tworzywa w gniazdo formy, charakteryzuje identyczna dawka tworzywa. Dzięki temu, proces nabierania tworzywa jest realizowany z wysoką i powtarzalną dokładnością a tworzywo jest optymalnie uplastycznione. Dodatkowym atutem użycia funkcji Precise Metering jest brak występowania pęcherzy powietrza w stopie tworzywa, możliwość wyrównania ciśnienia oraz wyeliminowanie ciągnącej się nitki za wlewkiem.

Standardowe nabieranie tworzywa, charakterystyczne dla wtryskarek hydraulicznych i prostych wtryskarek elektrycznych, to sekwencja: nabieranie i dekompresja. Problemy z różnicą ciśnień przed i za zaworem zwrotnym oraz niekontrolowany przepływ wsteczny tworzywa na ślimak są przyczynami niestabilności parametrów procesowych oraz wagi produkowanych za pomocą tych maszyn części.

Precise Metering 2 to funkcja, która zapewnia nabieranie tworzywa w sekwencji: nabieranie, obrót ślimaka w przeciwnym kierunku, dekompresja. Funkcja ta pozwala na wyrównanie ciśnienia, wyeliminowanie ciągnącej się nitki za wlewkiem. Precise Metering 3 to z kolei nabieranie tworzywa w sekwencji: nabieranie, obrót ślimaka w przeciwnym kierunku, dekompresja, ruch ślimaka do przodu.

Wszystkie trzy autorskie funkcje FANUC pozwalają na pełną kontrolę warunków nabierania tworzywa oraz przygotowania uplastycznionego tworzywa do wtrysku w gniazdo, eliminując występowanie wielu wad wypraski. Wzrost efektywności oraz redukcja kosztów utrzymania ruchu to niekwestionowane atuty wtryskarek FANUC ROBOSHOT.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej firmy FANUC.

FANUC ROBOSHOT


Czytaj więcej: Wtryskarki 546

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC
 

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC, roboty przemysłowe, centra obróbcze, elektrodrążarki drutowe, szkolenia, serwis, e-store

Polska, 52-407 Wrocław, Tadeusza Wendy 2