FANUC ogłasza plany inwestycyjne

FANUC ogłasza plany inwestycyjne…
Koncern FANUC ogłosił najnowsze plany inwestycyjne - firma zamierza przeznaczyć łączną kwotę 130 mld jenów (960 mln euro) na budowę 4 nowych fabryk oraz 4 laboratoriów badawczych w Japonii. Głównym powodem nowych inwestycji jest chęć zwiększenia mocy produkcyjnych w zakresie systemów CNC, stanowiących kluczowy element środków automatyzacji przemysłu dostarczanych przez producenta na światowe rynki od niemal 60 lat. Drugi ważny powód to zwiększenie zaangażowania koncernu w badania i rozwój, co pozwoli na udoskonalanie produktów FANUC w zakresie niezawodności i szybkości.

FANUC podpisał wstępną umowę z władzami japońskiej Prefektury Tochigi dotyczącą zakupu działki o powierzchni 695 tys. m kw. na terenie parku przemysłowego, zlokalizowanego w japońskim mieście Mibu. W ramach pierwszej fazy inwestycji, wartej 100 mld jenów (740 mln euro), zostaną wybudowane cztery budynki, w których powstaną wyspecjalizowane fabryki (elementów elektronicznych, serwomotorów, komponentów modułowych) oraz centrum logistyczne. Całkowita powierzchnia fabryk wyniesie 254 tys. m kw. Pozostałe zasoby zostaną przeznaczone na budowę dodatkowej infrastruktury, w tym udogodnień służących pracownikom. Nowe fabryki, których uruchomienie zaplanowano na październik 2016 r., zwiększą moce produkcyjne koncernu odpowiednio o 10 tys. systemów CNC, 60 tys. serwomotorów oraz 35 tys. serwo-wzmacniaczy w ciągu każdego miesiąca.

Dodatkowo, w celu poszerzenia zaplecza badawczego FANUC zainwestuje 30 mld jenów (220 mln euro) w budowę czterech laboratoriów badawczych zlokalizowanych w siedzibie głównej koncernu w Japonii. Plan rozwoju laboratoriów FANUC obejmuje budowę 4 dodatkowych budynków oraz zagospodarowanie całkowitej powierzchni ok. 66 tys. m kw. z przeznaczeniem na rozwijanie autorskich rozwiązań i testowanie innowacji, w celu zapewnienia produktom FANUC niedoścignionej na rynku niezawodności. Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na maj 2016 roku.

FANUC jest jednym ze światowych liderów technologii CNC oraz robotyki. Spółka korzysta tylko i wyłącznie z podzespołów wytwarzanych w swoich japońskich fabrykach za pomocą 2 tysięcy własnych robotów. Od 2007 r. koncern jest obecny także w Polsce, która z uwagi na niski stopień zrobotyzowania przedsiębiorstw należy do grona najbardziej przyszłościowych rynków. Inwestycje w Japonii, które podyktowane są w dużej mierze wzrostem zapotrzebowania na środki automatyzacji przemysłu w Europie, w tym w Europie Wschodniej, będą miały także realny wpływ na rynek polski. Dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych koncernu rodzimi przedsiębiorcy zyskają szerszy i łatwiejszy dostęp do nowych rozwiązań technologicznych w automatyzacji produkcji.