Fabryka opakowań Schaumplast - Organika

W Łodzi uruchomiono nową fabrykę firmy Schaumplast - Organika. Będą w niej produkowane styropianowe kształtki służące do transportu i zabezpieczenia sprzętu AGD.

Kilka dni temu została oficjalnie otworzona nowa hala o powierzchni użytkowej ponad 4000 mkw. Jest to obiekt jednokondygnacyjny, częściowo podpiwniczony w konstrukcji stalowej. Z kolei budynek biurowy firmy o łącznej powierzchni ok. 500 mkw. składa się z dwóch kondygnacji i jest wykonany w konstrukcji tradycyjnej.

Gospodarz nowych obiektów firma Schaumaplast-Organika jest producentem wyrobów z polistyrenu spienionego. Specjalizuje się w wytwarzaniu kształtek styropianowych, które spełniają rolę opakowań dla produktów AGD i przemysłu elektronicznego.

Produkowane przez spółkę kształtki nie tylko amortyzują wstrząsy, ale też zapobiegają obiciom. Ponadto styropian cechują się małą przewodnością ciepła, co sprawia, że doskonale nadaje się jako opakowanie utrzymujące temperaturę oraz chroniące przed poparzeniem gorącymi cieczami.

W nowej fabryce będą wytwarzane styropianowe wkładki do pudełek dla trzech najważniejszych kooperantów Schaumplast - Organika, czyli Boscha i Siemensa, Indesitu oraz Della. Nowoczesne maszyny zajmą się formowaniem osłonek pasujących do pralek, zmywarek, kuchenek i lodówek. Firma zakupiła też dwie maszyny produkujące kształtki do notebooków, ponieważ jej najnowszym klientem został Dell. Dziennie z łódzką fabrykę będzie opuszczać ok. 25 naczep wypełnionych styropianem.

Nowa inwestycja pociągnęła za sobą konieczność stworzenia dodatkowych 40 miejsc pracy. W przyszłym roku mają być podjęte kolejne decyzje odnośnie powiększenia zakładu. Docelowe zatrudnienie ma przekroczyć wtedy sto osób. Do końca 2012 r. całość nakładów inwestycyjnych poniesionych przez spółkę ma wynieść 12 mln zł.

Schaumaplast-Organika, to firma z ośmioletnią historią. Jest córką dwóch spółek: niemieckiej Schaumaplast i łódzkiej Organiki. Powstanie nowej hali spowodowane było rozwojem przedsiębiorstwa. W dotychczasowych obiektach firma nie mogła się już bowiem pomieścić. Nowa fabryka powstała w osiem miesięcy, a na miesiąc przed jej uroczystym otwarciem wystartowała już w niej produkcja opakowań styropianowych dla Della.