Fakuma 2017 – dzień pierwszy

Fakuma 2017 – dzień pierwszy… Dzisiaj rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Fakuma 2017.

Każdego, kto w jakikolwiek sposób liczy się w przetwórstwie tworzyw sztucznych, można od wtorku spotkać w niewielkim, położonym na brzegu Jeziora Bodeńskiego, miasteczku Friedrichshafen, leżącym w niemieckim kraju związkowym Wirtembergia - Badenia.

To właśnie tutaj w 1909 roku hrabia Ferdinand von Zeppelin rozpoczął prace nad budową sterowców, to tutaj w 1918 roku Wilhelm i jego syn Karl Maybachowie założyli fabrykę luksusowych samochodów Maybach-Motorenbau GmbH.Obecnie to właśnie tutaj, firma EADS Astrium zajmuje się budową satelitów.

Organizatorzy targów Fakuma mają więc wzorce, z których mogą z powodzeniem korzystać. I robią to z sukcesem od 1981 roku, kiedy to w tym pięknym miasteczku spotkało się zaledwie 60 wystawców, którzy zaprezentowali swoją ofertę czterem tysiącom zwiedzających. Na obecnej, jubileuszowej bo już 25 edycji targów Fakuma, na powierzchni 85 000 m2 wystawia się ponad 1870 wystawców z 37 krajów.

Przemysł tworzyw sztucznych musi dostosować się do wymagań rynku

Sektor przetwórstwa tworzyw sztucznych stoi w obliczu przemian technologicznych. Materiały kompozytowe, wydajniejsze procesy produkcyjne, takie jak drukowanie 3D i 4D (wg New Scienctis: „jest to technika druku 4D polegająca na drukowaniu obiektów w 3D, które następnie zmieniają z czasem swój kształt i mogą poruszać się w sposób imitujący naturalne procesy”) oraz coraz bardziej rygorystyczne wymagania w zakresie energooszczędności maszyn i systemów to tylko trzy wymogi, które muszą być brane pod uwagę przez dzisiejszych ekspertów w dziedzinie tworzyw sztucznych aby pozostać konkurencyjnym zarówno dziś, jak i w przyszłości.

Podczas otwierającej targi konferencji prasowej przypomniano, iż targi Fakuma pełnią istotną rolę w rozwoju branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i procesie realizacji wyżej postawionych postulatów. Wg dziennikarza Joachima Roenischa, który od 25 lat współpracuje z branżą tworzyw, 25. edycja targów Fakuma imponująco odzwierciedla 36 lat rozwoju branży przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Joachim Roenisch

Joachim Roenisch

I zgodnie z pełnioną przez Fakumę rolą, nie omijają ich najwięksi. Chwilę po konferencji prasowej organizatora targów, firmy P. E. Schall GmbH & Co. KG, swoją zorganizował ARBURG, niemiecki producent wtryskarek , posiadający swoje oddziały w 24 krajach, który zaprezentował „inteligentne” maszyny, technologie i rozwiązania „pod klucz” do efektywnej obróbki tworzyw sztucznych.

- Jako współzałożyciel cieszących się ogromnym powodzeniem targów Fakuma jesteśmy dumni z faktu, iż od początku regularnie w nich uczestniczymy, a obecnie uczestniczymy w nich jako największy wystawca - powiedział Michael Hehl, współwłaściciel i rzecznik prasowy zarządu firmy ARBURG.

Arburg Press Conference at Fakuma 2017

Od lewej:Gerhard Böhm (Dyrektor Sprzedaży), Michael Hehl (Współwłaściciel Arburg), Heinz Gaub (Dyrektor Zarządzający - Technology & Engineering), Jürgen Boll (Dyrektor Zarządzający - Finance, Controlling, IT)

- 10 maszyn na naszym stoisku i kolejnych 8 na stoiskach naszych partnerów świadczy o tym, że również w tym roku koncentrujemy całą uwagę na „inteligentnych” i praktycznych rozwiązaniach na potrzeby efektywnej produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Ponad 30 lat doświadczenia w elastycznej i zautomatyzowanej produkcji połączonej w sieć pozwala nam zaoferować także w kwestii Industrie 4.0 wszystko, czego operator wtryskarki potrzebuje - od „inteligentnej maszyny” i zarządzania systemowego z poziomu komputera ALS, aż po „inteligentny serwis.

Kolejny duży dostawca urządzeń do formowania wtryskowego, austriacki koncern Wittmann-Battenfeld zaprezentował elektryczne wtryskarki szybkobieżne EcoPower Xpress 400-500t. Maszyny te dedykowane są dla produkcji opakowań i aplikacji wymagających krótkich czasów cyklu.

Michael Wittmann i Georg Tinschert

Od lewej: Michael Wittmann i Georg Tinschert

Na targach Fakuma 2017 obecne są również i polskie firmy - chcemy z nimi porozmawiać i dowiedzieć się czym chcieliby podbić rynki międzynarodowe.

Jacek Leszczyński, Krzysztof Tarasiewicz

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum