Firma Ampacet wspomaga proces wytłaczania

Firma Ampacet wspomaga proces…
Firma Ampacet wprowadza na rynek innowacyjny dodatek o nazwie 103700 przeznaczony do wspomagania procesu wytłaczania.

Zespół badawczo-rozwojowy Ampacet opracował udoskonalony dodatek do wspomagania procesu wytłaczania Processing Aid (PPA). Dodatek eliminuje zaburzenia płynięcia skutkujące powstawaniem tzw. skórki rekina i spowalnia powstawanie osadów na głowicy używanej maszyny. Dzięki zmniejszeniu tarcia na linii tworzywo-metal w układzie plastyfikującym, podnosi również wydajność produkcji poprzez możliwość zwiększenia prędkości wytłaczania przy niższym zużyciu energii. Zdaniem przedstawicieli Ampacet, ich produkt w doskonały sposób poprawia też wydajność wytłaczarek i jakości wyprodukowanej folii. Szczególnie polecany jest do stosowania w recepturach z pigmentami i wypełniaczami. W porównaniu do innych PPA, znacznie bardziej poprawia właściwości optyczne produkowanej folii, a dzięki niskiej zawartości fazy żelowej nadaje się do szczególnie wymagających zastosowań.

Co wiemy o konkretnym zachowaniu się dodatku w trakcie procesu przetwórczego?


Podczas wytłaczania polietylenu z dużą prędkością, często dochodzi do zaburzeń w szybkości płynięcia tworzywa w układzie plastyfikującym, co skutkuje pojawieniem się niepożądanych naprężeń i przede wszystkim niskiej jakości powierzchni folii. Tymczasem substancje aktywne zawarte w 103700 pokrywają metalowe elementy wnętrza wytłaczarki i głowicy, tworząc gładką warstwę, po której tworzywo z łatwością przesuwa się do przodu utrzymując stałą prędkość na całym przekroju.
W celu porównania dodatku Ampacet 103700 z tradycyjnymi dodatkami typu Processing Aid, również przeznaczonymi do receptur pigmentowych, przeprowadzono testy na jednoślimakowej linii do wytłaczania używając butenowego liniowego polietylenu niskiej gęstości o wartościach MFI 0,7 (190 st. C; 2,16kg). Poszczególne mieszanki testowe zawierały identyczną ilość substancji aktywnych stosowanych w wyżej wymienionych PPA.

Temperatura wytłaczarki została ustawiona na 200 st. C, a dane zapisywane były w odpowiednich odstępach czasowych dla „skórki rekina” i ciśnienia na głowicy. Próba z użyciem nowego 103700 pokazała szybsze zanikanie złego efektu, pozwalając na stabilny proces i uzyskanie lepszych własności optycznych poprawiających wygląd folii zaraz po rozpoczęciu wytłaczania. Folia wytłoczona ze znacznie zwiększoną ilością PPA 103700 nie wykazywała ponadto pojawienia się większego poziomu faz żelowych, podobnie do wyniku uzyskanego na folii z czystego polietylenu.

Zaletą przynoszoną przed dodatek jest również zmniejszenie odkładania się osadów na głowicy. Część związków o niskiej masie cząsteczkowej zbiera się podczas wytłaczania na ustniku głowicy i przekształca się dosyć szybko w utlenione osady, tzw. nagary. Aktywne składniki zawarte w 103700 stale pokrywają metalowe elementy wnętrza ekstrudera i zapobiegają lub wyraźnie spowalniają odkładanie się osadów w cylindrze i na głowicy. Obniżona lepkość pozwala przetwórcom podnieść tempo produkcji na wytłaczarkach. Ta właściwość pozwala również na zwiększenie udziału LLDPE w stosowanych mieszankach LDPE/LLDPE.

Produkt firmy Ampacet jest proponowany do wytłaczania polietylenu w temperaturze do 240 st. C. Zalecane dozowanie waha się w przedziale 1-2 proc. w ciągu całego procesu produkcyjnego. Na początku procesu wytłaczania dozowanie może być jednak zwiększone nawet do 10 proc. na czas niezbędny do osiągnięcia oczekiwanego niskiego ciśnienia na głowicy. Ta metoda ułatwia szybkie pokrycie metalowych elementów wnętrza ekstrudera niezbędną warstwą substancji aktywnych.

Czytaj więcej: Dodatki do tworzyw 136