Firma FP International na rynku opakowań ochronnych

Firma FP International na rynku opakowań ochronnych
Firma FP International specjalizująca się w produkcji opakowań ochronnych intensyfikuje swoją obecność na polskim rynku.

Amerykańska firma FP International istnieje od 1967 r. Wtedy to jeszcze pod nazwą Free-Flow Packaging Corporation, produkowała i sprzedawała wypełniacze do opakowań Flo-Pak. Od tamtego czasu urosła do rangi globalnego dostawcy ochronnych materiałów opakowaniowych. Obecnie zatrudnia ponad 400 osób i działa nie tylko w Polsce, ale i Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Niemczech, Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Portugali, Irlandii, Turcji, Grecji, Austrii, Szwajcarii oraz Luksemburgu.

Założyciel firmy Arthur Graham stworzył przemysł sypkich materiałów opakowaniowych w dość niezwykły sposób. W połowie ubiegłego wieku stanął na czele amerykańskiego przedsiębiorstwa dostarczającego wodę sodową wraz z papierowymi słomkami. W procesie produkcji słomek powstawały ścinki z ich końcówek o długości ok. 2 cm. Graham wpadł na innowacyjny pomysł, by zaoferować te zbędne końcówki lokalnym firmom do wykorzystania jako ochronny materiał opakowaniowy.


Inicjatywa okazała się sukcesem i firma rozpoczęła produkcję końcówek słomek jako materiału opakowaniowego. W efekcie tego w 1967 r. zarejestrowano spółkę Free-Flow Packaging Corporation, producenta i dostawcę końcówek słomek, wówczas znanych jako Flo-Pak, sypki, amortyzujący materiał opakowaniowy. Tak oto narodził się przemysł wypełniających materiałów opakowaniowych.

Rok później firma opracowała proces ekstruzji do produkcji swojego sypkiego materiału amortyzującego ze styropianu (EPS). Puste rury z polistyrenu były formowane w środku tak, aby w przekroju uzyskać kształt ósemki. Ten charakterystyczny profil, zapewniający większą ochronę produktu podczas transportu przez wzajemne blokowanie się z innymi ósemkami w opakowaniu, wciąż jest znakiem szczególnym wypełniacza Flo-Pak.

EPS sprawia, że pojedynczy wypełniacz Flo-Pak jest maksymalnie lekki. Świadczy o tym fakt, że został on zarejestrowany w „Światowej Księdze Rekordów Guinnesa” jako najlżejszy produkt na świecie, zrobiony przez człowieka.

Do 1989 r. FP International rozwinął system recyklingu, który pozwolił na wykorzystywanie poużytkowych opakowań EPS do produkcji wypełniacza Flo-Pak. Firma była pierwszą, która użyła składników po recyklingu do produkcji wypełniaczy, co stworzyło nowy standard w branży. Dzięki jej staraniom odnotowano wzrost recyklingu w USA oraz w Wielkiej Brytanii z około 226 ton EPS w 1989 r. do 4,5 tys. ton EPS obecnie. Obecnie FP International do produkcji wypełniaczy Flo-Pak wykorzystuje wyłącznie składniki, które są w 100% recyklingowane. W latach firma wprowadziła dwa systemy amortyzacji powietrzem, Cell-O MK II i Cell-O EZ, a następnie systemy amortyzacji powietrzem Novus, Mini Pak’r I Pillow Pak.
Oprócz produkcji i dostarczania materiałów opakowaniowych, FP International projektuje i instaluje, systemy dostarczania oraz magazynowania poduszek powietrznych i wypełniaczy.

System poduszek powietrznych składa się z maszyny do poduszek powietrznych, która wypełnia folię HDPE lub LDPE. W ten sposób powstają amortyzujące poduszki powietrzne do ochrony produktów w opakowaniu. Poduszki powietrzne mogą być użyte do wypełnienia pustych przestrzeni, do owijania produktów, jako warstwa wierzchnia lub do ochrony kantów.

Obecnie firma kontynuowała swoje działania w zakresie innowacji i wprowadziła w 2009 r. oznaczenie „Green Family” dla swoich przyjaznych środowisku innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie opakowań ochronnych. Marka ta oznacza zmniejszenie, ponowne wykorzystanie i recykling. Jeżeli nawet żadne powyższe działanie nie jest możliwe, produkty „Green Family” posiadają swój własny system "back-up”, umożliwiający ich degradację na miejscu.

- Jako lider na rynku innowacyjnych rozwiązań FP International zmieniła definicję ochronnych materiałów opakowaniowych, dotyczącą aplikacji "in-the-box”, tzn. w pudełku - tłumacza przedstawiciele przedsiębiorstwa. - Filozofia firmy zawarta została w określeniu „invent the future of packaging”, co oznacza dbałość w dostarczaniu innowacyjnych i ekologicznych produktów, przeznaczonych do wypełniania pustych przestrzeni. Wszystkie firmowe poduszki powietrzne oraz czipsy wypełniające zawierają przynajmniej 98 proc. powietrza i w 100 proc. nadają się do recyklingu.

Czytaj więcej: Opakowania 1097

brak
 

Firma jest liderem na rynku innowacyjnego pakowania z poduszkami powietrznymi.

Polska