Firma KMP Plastics na targach Plastpol 2009

Firma KMP Plastics na targach…
Firma KMP Plastics była jednym z wystawców na tegorocznych targach Plastpol w Kielcach. Na największej w Polsce wystawie dla branży tworzyw sztucznych zaprezentowała m.in. urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

KMP Plastics jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce, amerykańskiej firmy AEC Inc., producenta urządzeń peryferyjnych do przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz niemieckiego przedsiębiorstwa Geiss AG zajmującego się produkcją maszyn do termoformowania i frezarek CNC przeznaczonych do obróbki wyrobów po termoformowaniu.

I właśnie urządzenia AEC stanowiły sporą część prezentacji KMP Plastics w Kielcach. Składały się na nią m.in. dozownik grawimetryczny, suszarka molekularna, młyny, podajniki podciśnieniowe, termostaty i panel sterowania centralnego systemu podawania tworzyw. Największym zainteresowaniem cieszyły się młyny i pracujący na stoisku dozownik z serii BD-500 o wydajności 210 kg/h. Dozownik wyposażony w panel sterowania z ekranem dotykowym umożliwiał precyzyjne mieszanie 4 komponentów.

- Dozowniki grawimetryczne AEC cieszą się sporym uznaniem na rynku. To bardzo silna strona jeśli chodzi o nasza ofertę - mówiła w Kielcach na stoisku Katarzyna Browarek z KMP Plastics.

Stoisko firmy KMP Plastics na targach Plastpol 2009

Dozowniki typu BD posiadają łatwy w obsłudze układ sterowania, pozwalający zapisać do 20 receptur w trzech modułach. Dozowniki tego rodzaju odznaczają się precyzją odmierzania nawet do ośmiu komponentów. Dokładność dozowania można osiągnąć dzięki precyzyjnej wadze o dokładność 0,02%, unikalnemu algorytmowi opatentowanemu przez AEC i jedynej w swoim rodzaju konstrukcji śluz w kształcie rombu, które cechuje proporcjonalny przekrój. Ma to o tyle duże znaczenie, że umożliwia wysoką precyzję dozowania w każdym położeniu śluzy. Wspomniana śluza w kształcie rombu zapewnia precyzyjne odmierzanie od 0,5 proc. do 100 proc. dla wszystkich typów materiałów.

To, co cechuje dozowniki KMP Plastics to możliwość stosowania różnych trybów programowania w zależności od procesu (wtrysk, wytłaczanie, rozdmuch), precyzja działania oraz łatwa kalibracja zajmująca zaledwie kilka minut.

Jak tłumaczyli na swoim stoisku przedstawiciele firmy korzystanie z dozowników AEC umożliwiają ścisłą kontrolę nad dozowaniem dodatków, co w efekcie pozwala na bardzo duże oszczędności. - Eliminując 1 proc. nadmiernego zasilania dodatkiem przy wydajności 100kg/h w 24 godzinnym cyklu produkcyjnym przez pięć dni w tygodniu i 52 tygodniach w roku oraz cenie barwnika 20zł/kg osiągniemy oszczędności 124 800 zł/rocznie. Oznacza to, że zakup dozownika o wydajności ok. 200kg/h zwraca się już po trzech miesiącach – wyjaśniał Wiesław Stefańczuk z KMP Plastics.

Wspominany już trojaki tryb działania to kolejna zaleta omawianych urządzeń. Tryb Easy jest najczęściej stosowany przy procesie wtryskiwania. W tym trybie operator wprowadza wartość procentową przemiału oraz dodatków, zawartość oryginału jest obliczana automatycznie przez program. Procentowa zawartość przemiału kalkulowana jest jako udział procentowy całej dawki, natomiast zawartość dodatku stanowi procentową część oryginału. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ zawartość przemiału może być zmieniana bez wpływu na zmianę ilości barwnika w stosunku do oryginału.

Dla wytłaczania oraz rozdmuchu najbardziej nadaje się natomiast tryb procentowy. Gwarantuje on wprowadzanie wartości procentowej wszystkich komponentów, które stanowią część całej dawki. Tryb proporcjonalny natomiast stosowany jest najczęściej w procesach mieszania wielu składników, przy czym wprowadzane przez operatora wartości to udział proporcjonalny składników, a nie ich procentowa zawartość.

Odwiedzający stoisko KMP Plastics mogli również zapoznać się z technologią termoformowania dzięki bardzo ciekawej animacji stworzonej na potrzeby firmy Geiss AG. Prezentacja w ciekawy sposób pokazywała wiele rozwiązań oraz opatentowanych przez Geiss opcji, które w znacznym sposób usprawniają proces termoformowania.


Maszyny do termoformowania, Frezarki CNC
 

Maszyny do termoformowania, Frezarki CNC, Wytłaczarki 2-ślimakowe współbieżne, Peryferia: dozowniki, podajniki, termostaty, chillery, rotametry

Polska