Firma Muehsam pokaże na Plastpolu wtryskarkę Elion

Firma Muehsam pokaże na Plastpolu… Jak zwykle podczas targów Plastpol w Kielcach będzie można zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w przetwórstwie tworzyw sztucznych zaproponowanymi przez szwajcarski koncern Netstal, którego przedstawicielem w Polsce jest firma Muehsam.

- W tym roku Firma Netstal zaprezentuje kompletną linię do produkcji kubków napojowych wykonanych z technologią zdobienia powierzchni IML. Linia ta bazuje na wtryskarce elektrycznej Netstal serii Elion. Czas cyklu ok. 2,95 sekundy, z kolei siła zamykania wtryskarki 1200 kN - tłumaczy Maciej Ławnicki z firmy Muehsam.

Produkcja odbywać się będzie w oparciu o formę francuskiej firmy Caulonque i automatyzację niemieckiej spółki Ilsemann. Tworzywem potrzebnym do produkcji opakowania będzie polipropylen HM648T MFR 60 koncernu Basell. Powstanie kubek o wadze 10.03 g i grubości ścianek 0,44 - 0,6 mm.

Zaprezentowana przez Muehsama wtryskarka Netstal z serii Elion to maszyna z napędem elektrycznym ogólnego zastosowania.

Kubek

Jednostka zamykania bazuje tu na specjalnej konstrukcji pięciopunktowej dźwigni kolanowej. Charakteryzuje się zwartą budową. Układ do ustawienia wysokości mocowania formy wtryskowej montowany jest na stałej płycie mocującej, po stronie dyszy. Rozwiązanie takie przyczyniło się do znacznego obniżenia całkowitej długości wtryskarki, np. dla wtryskarki o sile zamknięcia 1750 kN, minimalna długość wynosi 5262 mm. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego serwozaworu wraz z przekładnią, wtryskarka ta realizuje bardzo szybkie ruchy zamykania i otwierania, których wartość maksymalna wynosi ok. 1,5 m/s.

Czas cyklu suchego według norm Euromap dla wtryskarek o sile zamknięcia od 500 kN do 1200 kN wynosi zaledwie 1,3 sekundy. Kolumny wtryskarki służą tylko do przenoszenia siły zamknięcia, natomiast dokładne prowadzenia płyty ruchomej realizowane jest za pomocą specjalnych elementów ruchomych montowanych na ramie.

Na szczególną uwagę zasługuje opatentowany układ smarowania dźwigni kolanowej w układzie zamkniętym. W przypadku standardowych otwartych układów smarowania większości producentów wtryskarek z napędem elektrycznym, podczas smarowania powstaje „mgła olejowa”, która przedostając się do przestrzeni pracy formy wtryskowej, zanieczyszcza ją. Zastosowany we wtryskarkach Elion zamknięty układ smarowania eliminuje to. Dzięki czemu wtryskarki te w standardowym wyposażeniu przystosowane są dla produkcji „w czystych pomieszczeniach”.

Wtryskarka Elion firmy Netstal

Jeśli chodzi natomiast o jednostkę wtryskową, to stworzona jest ona w ten sposób, że wszystkie serwosilniki oraz przekładnie zabudowane są specjalnymi osłonami, dzięki czemu znacznie obniżono poziom hałasu. Ruch posuwisty ślimaka realizowany jest za pomocą specjalnej podwójnej konstrukcji przekładni zębatej. Rozwiązanie to pozwala realizować w wersji Elion „Master”: prędkości wtryskiwania 450 mm/s, obroty ślimaka w liczbie 530 na minutę oraz moment obrotowy ślimaka 1500 Nm (dla agregatu serii 840). Odpowiednie rozmieszczenie przegubów i łożysk agregatu wtryskowego likwiduje moment obrotowy wywołany siłą docisku agregatu.

Zastosowanie precyzyjnego układu pomiaru specyficznego ciśnienia wtryskiwania gwarantuje, nieosiągalną u innych producentów, powtarzalność fazy wtryskiwania i docisku. Dla ślimaków o najmniejszej średnicy możliwe jest wybudowanie tego ciśnienia do wartości powyżej 2400 bar.

Czytaj więcej:
Targi 1283