Folia może być tańsza z Polski niż z Chin

Folia może być tańsza z Polski… Folie z poliolefin mogą być produkowane w Polsce taniej niż w Chinach. Efekt niższych wynagrodzeń w Chinach może zostać zniwelowany przez wyższe koszty transportu do Europy - powiedział Jerzy Sauter, Dyrektor Marketingu firmy Basell Orlen Polyolefins (BOP) podczas konferencji "Plastics in Central and Eastern Europe" odbywającej się w Pradze.

Firmy BOP i Boston Consulting przeprowadziły szczegółowe kalkulacje oszczędności płynących przy produkcji folii i ich wysyłce do Niemiec. Według nich umieszczenie produkcji w Chinach pozwala obniżyć koszty o 12%, ale o prawie 17% jeśli produkcja jest umiejscowiona w Polsce.

BOP, który aktualnie buduje instalacje do produkcji poliolefin w Płocku, zachęca przetwórców tworzyw sztucznych – zwłaszcza potencjalnych użytkowników swoich produktów – do ulokowania swoich zakładów w pobliskim parku technologicznym.

Pierwszą firmą związaną z tworzywami sztucznymi, która już ulokowała tam swój zakład – mimo iż nie jest klientem BOP – jest niemiecki kompauder - A. Schulman.

Konferencja "Plastics in Central and Eastern Europe" została zorganizowana przez European Plastics News oraz Plastics & Rubber Weekly.

źródło: Plastics & Rubber Weekly

Czytaj więcej:
Folia 385