Folie dyfuzyjne pod Toruniem

Na wrzesień tego roku planowane jest rozpoczęcie produkcji w podtoruńskich Łysomicach przez kolejnego kooperanta Sharpa, japoński koncern Kimoto Corporation. Japończycy będą produkować folie dyfuzyjne do monitorów ciekłokrystalicznych. Nakłady na inwestycje wyniosą ok. 4 miliony euro.

Główna siedziba Kimoto Corporation znajduje się w Tokio. Firma ma ponadto oddziały w Kanadzie. Jest nastepnym partnerem koncernu Sharp, który od kilkunastu miesięcy inwestuje w podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod Toruniem.

Japończycy powołali już polską spółkę Kimoto Poland, która obsługuje inwestycje. Na razie jednak nie wiadomo ile osób zatrudnią w swoich zakładach, ani jakie będą ich moce produkcyjne.

Do tej pory w Polsce zdecydowało się zainwestować już kilku poddostawców Sharpa. Należą do nich m.in. Sumimoto Chemical wytwarzający w swojej fabryce komponenty do ekranów ciekłokrystalicznych. W strefie inwestują również koncerny takie jak Orion - producent telewizorów, Tensho - wytwórca elementów plastikowych do sprzętu AGD oraz U-Tec Corporation zajmujący się produkcją opakowań. Inwestycja firmy opakowaniowej jest warta 20 mln zł. U-Tec zatrudni 50 osób.

Według szacunków Ministerstwa Gospodarki, firmy azjatyckie miały zainwestować w strefie w pierwszym etapie łącznie 173,8 min zł i dać pracę 940 osobom. Do końca 2010 r. suma inwestycji Sharpa i jego poddostawców może sięgnąć nawet 500 milionów euro, a liczba zatrudnionych osób wyniesie 10 tys.

Czytaj więcej: Folia 292 Inwestycje 716