Geko Kart jednym z sześciu europejskich producentów kartonplastu

Geko Kart jednym z sześciu europejskich producentów kartonplastu
Polska firma Geko – Kart jest zaledwie jednym z sześciu producentów kartonplastu w Europie. Jest to materiał o bardzo szerokich zastosowaniach, a jego wytwarzanie staje się powoli jednym z ważniejszych kierunków jeśli chodzi o działalność firm w branży opakowaniowej i papierniczej. Przewiduje się, że w przyszłości może być poważnym konkurentem dla tektury falistej.

Kartonplast jest nowoczesną polipropylenową płytą komórkową. Jest wytłaczana z kopolimeru polipropylenu i posiada strukturę komórkową. Pod tym względem przypomina karton z tektury falistej. Jednak tym, co go różni od tektury jest m.in. zdecydowanie większa wytrzymałość na wszelkiego typu uderzenia oraz rozciąganie i zgniatanie. Jest też lekki, elastyczny, nieprzemakalny i nie poddaje się szkodliwemu działaniu kwasów i wodnych roztworów.

Dużą zaletą kartonplastu jest możliwość wykrawania, klejenia oraz zadrukowywania go sitodrukiem oraz metodą fleksograficzną. Nadaje się też do powtórnego przetworzenia. Trafia na potrzeby przemysłu opakowaniowego, reklamowego, szklarskiego, farmaceutycznego. Pozwala m.in. na wytworzenie opakowań zgodnych z normami ESD (chodzi o zabezpieczenie antyelektrostatyczne) - dla przemysłu elektrotechnicznego i motoryzacyjnego.

kartonplast


Geko Kart, z siedzibą w Tarnowskich Górach, jest jednym z zaledwie sześciu europejskich producentów tego materiału. Oferuje kartonplast w postaci rolki lub arkusza.

Stało się to po tym jak kilka miesięcy temu w zakładzie firmy uruchomiono nową linię produkcyjną. W maju natomiast, dzięki dotacji z Unii Europejskiej, powstała druga linia produkcyjna. Firma zakupiła też urządzenie wykorzystujące ultradźwięki do łączenia ze sobą płyt kartonplastu, w celu uzyskania pożądanego kształtu opakowania.

Bieżący rok ma być zwieńczony również uruchomieniem laboratorium zakładowego. Celem jednostki będzie badanie wytrzymałości oraz jakości wyrobów z kartonplastu i tektury. Inwestycje w park maszynowy, to także zakup suszarek, urządzeń do doboru kolorów opakowań i ploterów tnących.

Geko Kart współpracuje z firmami handlowymi na Litwie, w Finlandii, Białorusi, Rosji, w Niemczech, Portugalii, Hiszpanii. Najbardziej znani klienci spółki to m.in. Whirlpool, Candy, Electrolux, Siemens, Bosch, Scania. Łącznie, jeśli chodzi o strukturę sprzedaży, to na eksport kierowanych jest ok. dwie trzecie produkcji.

Oprócz codziennej produkcji, firma angażuje się też w działalność charytatywną. W ub. roku wygrała na licytacji zorganizowanej przez portal Aukcje24.pl koszulkę brazylijskiego piłkarza Ronaldinho. Przeznaczyła na nią 22,5 tys zł. Jest to jedna z najwyższych kwot, jakie udało się uzyskać ze sprzedaży pamiątek sportowych w polskim Internecie. Pieniądze trafiły na zakup sprzętu medycznego dla Dziecięcego Akademickiego Szpitala w Krakowie.


Osiągnięcia firmy doceniają różnego rodzaju gremia. Dwa lata temu firma otrzymała nagrodę Gazele Biznesu. Została tez uhonorowana medalem europejskim za opakowania dla przemysłu farmaceutycznego. Ta nagroda trafia tylko do takich przedsiębiorców, których produkty spełniają europejskie standardy.

Czytaj więcej: Opakowania 1103 Nowości 239