Ile energii zużywa robot?

Ile energii zużywa robot?…

Na targach K 2022 w Düsseldorf Grupa Wittmann przyciągnęła uwagę zwiedzających specjalnym eksponatem. Oprócz  nowego robota WX128, grającego w szachy Sonic 143 i zautomatyzowanej celi paletyzującej, odwiedzający targi mieli możliwość aktywnej współpracy z robotem Primus 14 ErgoRobot.

Dzięki tej atrakcyjnej formie prezentacji firma Wittmann zaprezentowała swoje podejście do zagadnienia zmniejszenia zużycia energii, ochrony środowiska i zmian konstrukcyjnych swych produktów. Sama instalacja ErgoRobota stanowiła także sportowe wyzwanie dla zwiedzających i była dodatkową pozabiznesową atrakcją.

Prezentacja

Prezentacja składała się z trzech głównych komponentów, robota, roweru używanego jako ergometr i oczywiście rowerzysty aktywnie pedałującego na rowerze. Odwiedzjący nas goście  byli wykorzystywani jako „źródło mocy” wprawiające robota w ruch.  W prezentacji zastosowano standardowego robota Primus 14 ze sterowaniem R8.

Roboty te są zwykle wykorzystywane w aplikacjach typu pick & place na wtryskarkach o sile zamykania 50–150 t. W ErgoRobot przekładnia przenosi ruch na tylne koło i napędza serwomotor. Wytworzona moc jest przekazywana do robota i wprawia go w ruch. Aby uprzyjemnić wrażenia z jazdy, najpierw ładowany jest bufor, który służy wyłącznie do kompensacji  zmiennych wymagań mocy robota - szczególnie podczas przesuwania osi pionowej w dół lub w górę. W ten sposób rowerzysta może pedałować ze stałym oporem.

ergorobot-1

Wydajność i zużycie energii

A aktualnie generowana moc jest pokazywana na wyświetlaczu zamontowanym na kierownicy roweru. Pokazywana jest także aktualna szybkość pracy robota jako procent jego maksymalnej prędkości. Aby umożliwić prędkość jazdy 100% dla Primusa 14, rowerzysta powinien wygenerować moc około 150 watów. Jest to w przybliżeniu odpowiednik wydajności przeciętnej lodówki z zamrażarką dla czteroosobowego gospodarstwa domowego. Jeśli na rowerze zostanie osiągnięta wyższa wydajność, nadwyżka jest wykorzystywana do oświetlenia dwóch lamp podłogowych zainstalowanych obok roweru. Jasność lamp zależy od dodatkowej mocy wygenerowanej przez osobę jadąca na rowerze.

ergorobot-31
Michael Wittmann prezes Wittmann Technology GmbH podczas spaceru na rowerze.


ErgoRobot był nie tylko elementem rozrywkowym. Przygotowując tę prezentację firma Wittmann chciał uzmysłowić użytkownikom robotów jak niskie zużycie energii charakteryzuje roboty Wittmann.

Podobna prezentacja dostępna będzie również na stoisku firmy Wittmann podczas zbliżających się targów Plastpol.

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum