Ineos i Sinopec zbudują fenolowego kolosa

Ineos i Sinopec zbudują fenolowego kolosa
Aby mogła powstać największa w Chinach instalacja do produkcji acetonu i fenolu, Ineos i Sinopec utworzyły spółkę joint venture z kapitałem inwestycyjnym wynoszącym 500 mld dolarów. Zakłady, które powstaną w Nanjing Chemical Industry Park będą rocznie produkowały 1,2 mln ton substancji chemicznych, a spodziewane przychody ze sprzedaży wynosić mają ok. 800 mld dol. Zakończenie budowy i rozpoczęcie produkcji planowane jest na koniec 2016 roku.

Roczna wydajność nowej instalacji będzie wynosiła co najmniej 400 tys. ton fenolu, 250 tys. ton acetonu oraz 550 tys. ton kumenu. Sinopec wniesie do spółki przede wszystkim zasoby surowcowe, Ineos zaś - technologię produkcji fenolu. Powołanie nowej spółki jest największą jak do tej pory inwestycją kapitałową Ineos w Chinach.

Lokalizacja fabryki nie jest przypadkowa, ponieważ prowincja Jiangsu stanowi największy chiński rynek zbytu dla fenolu i acetonu. Ponadto, Park Chemiczny w Nanjing zapewnia doskonałą komunikację wodną, drogową i kolejową.

Chiny są obecnie najszybciej rozwijającym się rynkiem dla fenolu i acetonu. Rozpoczęty projekt umocni światową pozycję działu fenolowego spółki Ineos, posiadającej zakłady produkcyjne fenolu i acetonu w Europie, USA i Azji. Sinopec jest największym chińskim producentem tych substancji, posiadającym zakłady w Szanghaju, Pekinie i Tiencin.

Fenol i aceton są ważnymi substancjami organicznymi, używanymi w produkcji żywic fenolowych, kaprolaktamu, bisfenolu A, kwasu salicylowego, włókien, tworzyw sztucznych, gumy syntetycznej, leków, środków używanych w rolnictwie i in.