Innowacyjny system foliujący PermaSkin koncernu BASF

Innowacyjny system foliujący… Przedstawiamy szczegóły związane z pierwszym seryjnym zastosowaniem systemu foliującego PermaSkin koncernu BASF. Został on zaprezentowany kilka dni temu w ramach targów Budma 2008 w Poznaniu, podczas specjalnej konferencji zorganizowanej przez BASF Polska. Innowacyjny system PermaSkin pozwala na jednoczesne kształtowanie i nakładanie termoplastycznych folii na komponenty wykonane z różnych materiałów np. tworzyw sztucznych i metali i to w ramach tej samej czynności roboczej.

- To bardzo innowacyjny system, nad którym nasi specjaliści pracowali blisko trzy lata. W efekcie firma BASF przekształciła swój kompleksowy pakiet PermaSkin w autonomiczny model biznesowy - tłumaczył w trakcie konferencji Artur Sokołowski z działu tworzyw sztucznych BASF Polska.

O tym jak ważny dla BASF Polska jest dział tworzyw sztucznych pokazuje poniższe zestawienie, które przedstawia strukturę sprzedaży koncernu.

Struktura sprzedaży BASF The Chemical Company

Na czym więc polega omawiane rozwiązanie PermaSkin?

Jak wyjaśniają fachowcy z firmy BASF, zastosowanie mocnej powłoki foliowej, na bazie specjalnego tworzywa Luran S opracowanego przez BASF, kopolimeru ASA (akrylonitryl-stryren-akrylan) znanego z branży motoryzacyjnej pozwala na znaczne ograniczenie kosztów, szczególnie w ramach zastosowań budowlanych.

Wspomniana powłoka foliowa może być wykorzystywana do systematycznej ochrony drzwi, ram okiennych lub elewacji przed wpływami atmosferycznymi bez konieczności stosowania rozbudowanych procesów roboczych i długotrwałego schnięcia, jak w przypadku technik krycia na mokro.

PermaSkin firmy BASF

Pod zachowującą kolory folią charakterystyczne tekstury powierzchniowe materiału, np. słoje drzewne, pozostają widoczne w najdrobniejszym szczególe.

Pierwsza produkcja seryjna PermaSkin miała miejsce w Wielkiej Brytanii.

Zalety systemu wykorzystali dwaj czołowi producenci drzwi na rynku angielskim. W przypadku pierwszego z producentów, który stosuje PermaSkin do pokrywania ościeżnic wykonanych z płyty pilśniowej średniej gęstości (MDF), nowa metoda otwiera szerokie możliwości marketingowe.

Ościeżnice dostarczane przez tę firmę poddawane były dotychczas jedynie drobnemu wstępnemu gruntowaniu, a ostateczną powłokę malarską, wymagającą znacznych nakładów pracy, nakładano już po montażu na placu budowy.

Artur Sokołowski z BASF Polska mówi o tworzywach sztucznych koncernu

Tymczasem dzięki zastosowaniu nowego pokrycia w postaci PermaSkin to odbiorca końcowy może zdecydować, czy ościeżnica w ogóle wymaga dodatkowego malowania. Nałożenie ewentualnej powłoki dodatkowej nie wymaga wielkich nakładów z uwagi na to, że folia wchłania niewielką ilość farby, dzięki czemu z powodzeniem stosować można farby wodorozcieńczalne. A ponieważ nie zachodzi tu typowe dla płyt MDF zjawisko pęcznienia włókien, nie ma również konieczności wstępnego lub pośredniego szlifowania. Tym samym ów producent - firma Leaderflush Shapland - dostarcza ościeżnice głównie na potrzeby budynków użyteczności publicznej, np. przedszkoli lub szpitali.

Czytaj więcej:
Folia 360
Nowości 279

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska