Innwoacyjny automat do skupu opakowań

Innwoacyjny automat do skupu… Norweska firma Repant opracowała innowacyjne urządzenia do skupu opakowań po napojach. Jest ono skierowane do użytku w małych i średnich sklepach spożywczych oraz dużych obiektach handlowych. Automat m.in. odbiera i sortuje puszki oraz butelki PET.

Zdaniem twórców urządzenia o nazwie Repant Digi Global, odpady wprowadzane do środowiska mogą powodować poważne zagrożenia ekologiczne. Dotyczy to szczególnie odpadów, które są lokowane w środowisku bez przetwarzania. Jednym z głównych czynników przyczyniających się do ich powstania jest działalność największych obiektów handlowych m.in. supermarketów i centrów spożywczych. I własnie Global ma być odpowiedzią na wynikające z tego faktu problemy.

automat Repant Digi GlobalRepant Digi Global, to urządzenie do skupu opakowań po napojach. W Skandynawii korzysta z niego już coraz więcej podmiotów. W Polsce jest jeszcze stosunkowo mało znany, choć zapoznał się już z nim m.in Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku S.A.

Na czym polega funkcjonowanie automatu? Odbiera on, rozpoznaje, sortuje, zgniata, a następnie rozdrabnia oraz magazynuje wszelkiego typu puszki oraz plastikowe butelki PET.

Do jego obsługi nie potrzeba wykwalifikowanej kadry. Zaawansowana technologia redukuje do minimum nakład pracy sklepowego personelu. Co szczególnie ważne również klient korzystający z niego nie musi sam sortować opakowań.

Co dzieje się po wykorzystaniu maszyny? Użytkownik odbiera kwit depozytowy, który informuje go o ilości zwróconych puszek i butelek oraz o ich łącznej wartości. Zawiera również kod kreskowy, który jest odczytywany w kasie sklepu, dzięki czemu zbiórkę selektywną można połączyć z systemem lojalnościowym wobec klientów.

Wszystkie opakowania są rozpoznawane za pomocą czujników plastiku i metalu, identyfikacji kodu kreskowego a także badania wagi.

Jakie są możliwości techniczne automatu Digi Global? Każdy model może przyjmować 30 sztuk opakowań na minutę. Moduł pamięci zawiera opcję, dzięki której można zapisać 8 tys. typów opakowań. Ich rozmiar może się wahać od 0,15 do 3 litrów. Pojemność urządzenia to około 200 butelek PET i 750 aluminiowych puszek. Ta wielkość zależy jednak od typu automatu. Im jest on większy, tym dysponuje większa pojemnością.

Ponadto Digi Global zajmuje niewiele miejsca i można go z łatwością wkomponować w zabudowę sklepu. Przy dobrym wykorzystaniu jest praktycznie niewidoczny. Dla przykładu wymiary jednej z automatowych serii, to jeśli chodzi o głębokość 0,95 m, szerokość 2,19 m oraz wysokość 2,01 m.

Przybliżony koszt zakupu sprzętu, to ok. 100 tys. zł.

Czytaj więcej:
Maszyny 535