Integra Plastics przejdzie na rPP z Borcycle M w 2025

Integra Plastics przejdzie…

Integra Plastics AD w Bułgarii, należąca do grupy Borealis, od października 2025 r. przestawi swój zakład mechanicznego recyklingu na polipropylen. Projekt obejmuje instalację zastrzeżonej technologii Borcycle M firmy Borealis. Zmodernizowana linia przeniesie produkcję z recyklatu polietylenu o niskiej gęstości na gatunki rPP o podwyższonej wartości dodanej i premium, przeznaczone do wymagających zastosowań. Według Borealis, Borcycle M umożliwia upcykling poużytkowych odpadów poliolefinowych do materiałów wysokiej jakości o istotnie niższym śladzie węglowym niż alternatywy oparte na surowcu pierwotnym. Po modernizacji oczekuje się, że wielkość produkcji przekroczy obecną zdolność 20 000 ton. Działanie to ma odpowiedzieć na rosnący popyt na rPP w opakowaniach konsumenckich, sektorze mobilności i sprzęcie AGD, przy czym dalsze udoskonalanie właściwości recyklatów jest możliwe dzięki integracji z działalnością Borealis w zakresie kompaundingu. Inicjatywa ma również wspierać klientów w przygotowaniu do przyszłych krajowych i międzynarodowych wymogów, w tym rozporządzenia UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych oraz dyrektywy w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji.


Materiały rPP mają istotnie niższy ślad węglowy niż alternatywy oparte na surowcu pierwotnym, co pomaga klientom Borealis ograniczać wpływ na środowisko
Materiały rPP mają istotnie niższy ślad węglowy niż alternatywy oparte na surowcu pierwotnym, co pomaga klientom Borealis ograniczać wpływ na środowisko


Zakres technologii

Modernizacja koncentruje się na wdrożeniu Borcycle M, zaawansowanej technologii mechanicznego recyklingu Borealis dla poużytkowych strumieni poliolefin. Przejście to zmieni produkcję Integry z rLDPE na polipropylen z recyklingu, umożliwiając wytwarzanie gatunków rPP o podwyższonej wartości dodanej i premium. Wzrost mocy powyżej 20 000 ton ma na celu poprawę bezpieczeństwa dostaw dla zastosowań wymagających powtarzalnych parametrów i jakości.



Kontekst rynkowy i regulacyjny

Borealis przedstawia modernizację w Integrze jako element szerszego podejścia do zwiększania dostępności materiałów z recyklingu dla opakowań konsumenckich, sektora mobilności i sprzętu AGD. Integrując recyklaty z własnymi możliwościami w zakresie kompaundingu, spółka zamierza dalej dostosowywać właściwości do wymagań aplikacyjnych. Inicjatywa jest również przedstawiana jako wsparcie przygotowania klientów do przyszłego dostosowania się do rozporządzenia UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych oraz dyrektywy w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji.

- Ta modernizacja zapewni naszym klientom niezawodny dostęp do materiałów z recyklingu klasy premium. W połączeniu z zaawansowanymi produktami Borealis i kompetencjami w zakresie kompaundingu jesteśmy w wyjątkowej pozycji, aby wspierać naszych klientów w przechodzeniu na rozwiązania zrównoważone - powiedział Dirk Langhammer, wiceprezes Borealis ds. rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym.