Inteligentna kontrola procesu w wydmuchiwarce

Automatyczna kontrola i inteligente sterowanie procesem rozdmuchu

Firma Krones stworzyła Contiloop Al, aby wspierać producentów napojów we wszystkich wyzwaniach. Do tej pory musieli oni polegać tylko na ręcznej interwencji operatora.

System Contiloop jest w pełni zintegrowany z wydmuchiwarką. Mierzy on przepuszczalność światła w każdym wyprodukowanym pojemniku maksymalnie w 32 punktach pomiarowych. Contiloop Al reaguje w trakcie produkcji na nawet najmniejsze odchylenia w rozkładzie materiału i automatycznie dostosowuje proces rozdmuchu w czasie rzeczywistym. Uwzględnianie są przy tym również inne parametry ramowe takie jak temperatura i wilgotność powietrza oraz temperatura preformy na wejściu i wyjściu. Dokonane regulacje są wyświetlane na HMI maszyny i dają one operatorowi wgląd w bieżącą kontrolę procesu.

202207sc02-0006a
Contiloop AI jest również częścią Krones ErgoBloc - światowego monobloku typu wet-end, zdolnego do obsługi 100 000 pojemników na godzinę.

Dzięki sztucznej inteligencji: samodzielne szkolenie i optymalizacja systemu

Ze względu na ciągle zmiany w operacjach produkcyjnych firmie Krones nie wystarcza jednak tyko prosta regulacja, która zostanie raz ustalona. Początkowo w systemie  wprowadzane są różne ustawienia procesu w ramach zautomatyzowanego biegu testowego, a wynikowe pomiary  przekazuje się  do platformy Krones IIoT (IIoT: Industrial Internet of Things). Stąd dane przepływają do Krones-AI-Pipeline, gdzie  ćwiczony jest przyszły algorytm sterowania. Po zakończeniu nauki ten sam agent AI jest przenoszony do systemu  Contiloop Al maszyny i jest dostępny dla operacji produkcyjnych.

„Zalety tego systemu są oczywiste. Z jednej strony można bezpiecznie i wygodnie udostępnić klientowi odpowiednie i pasujące algorytmy AI dla kolejnych typów pojemników, które będą później produkowane na danej wydmuchiwarce. Z drugiej strony istniejące algorytmy są regularnie sprawdzane i mogą być stosowane ponownie do nauki , gdy warunki ramowe zmieniają się znacznie, - przez to stają się one jeszcze bardziej inteligentne.” – wyjaśnia Robery Aust, kierownik ds. zarządzania produktem w dziale technicznym Plastics and Bloc Technology

20220912-drinktec-ha-0035-preview-print-a
Contiloop AI jest również stosowany na życzenie w nowym Contiformie, który został zaprezentowany na tegorocznych targach drinktec.

Szczególnie opłacalne przy stosowaniu rPET

W przypadku stosowania rPET dostępne okno procesowe jest zwykle bardzo małe i może ulegać większym wahaniom niż w przypadku użycia nowo wytworzonego materiału PET. Ten wąski korytarz jest utrzymywany bardzo precyzyjnie nawet przy dużej wydajności i niskiej wadze pojemnika. Jednoczenie Contiloop Al zapewnia uzyskanie pojemnika o bardzo wysokiej jakości , a wskaźnik scrap-rate może być utrzymywany na niskim poziomie.

Contiloop Al oferuje liczne korzyści nie tylko po stronie materiału i procesu . Praca personelu obsługi jest znacznie łatwiejsza. Z jednej strony automatyczne sterowanie oznacza mniej ręcznych interwencji na maszynie,  z drugiej zaś kontrola jakości offline może być zredukowana do minimum.

Perspektywa na przyszłość

Dla koncernu Krones od dawna priorytetem jest łatwa obsługa maszyny przy jednoczesnym spełnieniu najwyższych kryteriów jakości. System Krones Contiloop Al będzie rozwijać się w przyszłości, granice systemu będą się poszerzać z pomocą technologii Could i Sztucznej Inteligencji, aby jeszcze bardziej wspierać swoich klientów w codziennych wyzwaniach produkcyjnych.

Producent maszyn i kompletnych linii technologicznych do produkcji i rozlewu w butelki PET, butelki szklane, puszki, oraz instalacji recyklingu butelki PET

Polska