Inwestycje opakowaniowe w łódzkiej strefie

Osiem firm ma otrzymać za tydzień kolejne zezwolenia na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE). W sumie zainwestują one ponad 620 mln zł, a pracę w nowych zakładach ma znaleźć ponad 780 osób. W tym gronie nie brakuje firm działających w branży opakowań.

Jedną z nich jest spółka PPHU Jacek Sukiennik. Wytwarza ona szeroki asortyment wyrobów głównie na potrzeby budownictwa oraz opakowań ze styropianu dla przemysłu elektronicznego i sprzętu gospodarstwa domowego.

W ŁSSE zainwestować ma 86 mln zł i przyjąć do pracy co najmniej 150 osób. Celem przedsięwzięcia planowanego przez firmę będzie budowa i uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego i zastosowanie w nim innowacyjnej technologii recyklingu chemicznego odpadów materiałów termoplastycznych, głównie polistyrenu.

W tej chwili firma wykonuje m.in. opakowania styropianowe wszelkiego typu. Firma Sukiennik produkuje ze styropianu różne kształtki techniczne i opakowania według rysunków projektowych dostarczonych przez zamawiających, we własnym warsztacie wykonuje model do wykonania opakowania, odlewy aluminiowe i obróbkę mechaniczna. W ścianki form wstawia dyszki parowe własnej produkcji. Formy wykonane w taki sposób są mniej kosztowne niż zamawiane na zewnątrz.

Kolejnym inwestorem w strefie będzie spółka z belgijskim kapitałem VPK, która pod nazwą Aquila Radomsko będzie produkować tekturę falistą dla odbiorców z południowej części Polski. Za 46 mln zł powstanie wytwórnia o łącznej powierzchni 3,5 ha pod dachem, która docelowo zatrudni ponad 50 osób. Rozruch zakładu planowany jest na styczeń 2009 r. Aquila posiada już od trzech lat nowoczesną fabrykę tektury falistej we Wrześni.

W łódzkiej strefie inwestuje też Euroglas Polska. Firma wmurowała już kamień węgielny pod budowę zakładu. Powstanie huta szkła płaskiego. Wartość inwestycji to 200 mln euro. Produkcja Euroglas na tym terenie przewidziana jest na okres nie krótszy niż do 2040 r. Jej wielkość wyniesie 1000 ton dziennie. Wytwarzane będzie szkoło płaskie i płaskie powlekane. Początek produkcji zaplanowano na trzeci kwartał 2009 r.