Kartony bezpiecznie drukowane

Szwedzki producent opakowań Tetra Pak nie będzie wykorzystywał substancji ITX w farbach drukarskich, chociaż nie stwierdzono, aby była ona szkodliwa dla zdrowia konsumentów.

Potwierdza to Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności, według której obecność substancji ITX na opakowaniach żywności w ilościach stosowanych obecnie nie szkodzi zdrowiu, ale nie jest też pożądana.

Opinia naukowców związanych z agencją potwierdza poprzednią, z 24 listopada. Starając się utrzymać swoje dobre imię, firma zdecydowała, że zmieni technikę drukowania opakowań w połowie września, kiedy włoskie służby sanitarne zakwestionowały mleko dla dzieci Nidina i Mio sprzedawane przez koncern Nestlé w kartonach produkowanych przez Tetra Pak. We Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Francji wycofano ok. 2 mln litrów mleka, co kosztowało 2,5 mln euro. Ponadto firma zobowiązała się przed Komisją Europejską, że ITX nie będzie stosowana na opakowaniach na artykuły spożywcze zawierające tłuszcze wyprodukowane po 31 grudnia 2005 r., a kartony na soki - od 1 stycznia 2007 r.

ITX zniknie z opakowań dostępnych w Polsce. - Decyzja o wyeliminowaniu ITX z farb drukarskich dotyczy wszystkich krajów, na których działa Tetra Pak - tłumaczy Małgorzata Adamska ze spółki Tetra Pak zajmującej się importem opakowań do Polski.

Firma nie chce ujawnić, ile będzie kosztowała zmiana farb. O stratach nie wspominają na razie także producenci żywności pakowanej w jej kartony. - Nie mieliśmy problemów w związku z zapowiedzią zmiany techniki druku - informuje Dorota Liszka, rzecznik Maspex, jednego z największych producentów soków i napojów w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Tetra Pak zapewniła nas, że opakowania przez nią produkowane są bezpieczne - mówi Dariusz Sapiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego.

Zdaniem Wojciecha Kalinowskiego z Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań w Warszawie, w ostatnich latach wzrósł poziom bezpieczeństwa produkcji opakowań do żywności. Większość producentów zapewnia wysoką jakość opakowań, mimo że od 1 maja 2004 r. w Polsce obowiązują przepisy znacznie łagodniejsze niż przed akcesją do Unii Europejskiej. - Wystarczy deklaracja producenta, że jego wyrób nadaje się do pakowania - tłumaczy Wojciech Kalinowski.

Czytaj więcej: Opakowania 1108