Kompozytowe tworzywo do produkcji okien

Kompozytowe tworzywo do produkcji okien
Okazuje się, że nie tylko polichlorek winylu może być tworzywem wykorzystywanym przy produkcji profili okiennych. Oto bowiem niemiecka firma Rehau opracowała i wprowadziła na rynek innowacyjne kompozytowe tworzywo do wykorzystania go przy konstruowaniu okien.

Prace nad nowym tworzywem kompozytowym rozpoczęto z zamiarem doprowadzenia do poprawy efektywności energetycznej budynków, w których znajdą zastosowanie profile okienne z wykonane z tego tworzywa. Wiadomo bowiem, że w obliczu drastycznie rosnących kosztów ogrzewania kluczową sprawą w branży budowlanej staje się sięganie po takie materiały, które są w stanie zagwarantować jak najlepszą izolację termiczną. Kompozyty o nazwie Rau – Fipro cechują się zaś, jak wynika z zapewnień przedstawicieli Rehau, podwyższoną efektywnością energetyczną.

Stabilność tworzywa kompozytowego pozwala w większości przypadków na rezygnację ze stosowanych do tej pory w profilach okiennych wzmocnień stalowych. Dzięki temu redukuje się powstawanie mostków cieplnych, ograniczając w sposób istotny ucieczkę ciepła z wnętrza budynku.


Rau-Fipro to tworzywo kompozytowe z zawartością włókna szklanego i polichlorku winylu. Do niedawna takie tworzywa sprawdzały się doskonale np. w technologiach lotniczych czy Formule 1, odpowiadając za stabilność elementów i związane z tym bezpieczeństwo. Tymczasem wprowadzenie tworzywa kompozytowego do produkcji profili, pozwoliło na wykorzystanie niezwykłych parametrów włókien szklanych w technologii okiennej. Specjalna receptura i technologia wytwarzania umożliwiają uzyskanie lepszych niż do tej pory parametrów statycznych. Dotychczas profile okienne wykonywane z PVC uzyskiwały sztywność poprzez zastosowanie ciężkich wzmocnień ze stali.

Tymczasem profile z tworzywa Rau – Fipro swoją sztywność zawdzięczają lekkiemu rdzeniowi, współwytłaczanemu w procesie produkcji z gładką warstwą zewnętrzną z PVC. Oznacza to nie tylko spore ułatwienie w produkcji i montażu - lżejsze okna łatwiej się transportuje i montuje. Ponadto tworzywo odznacza się rozwiniętymi właściwościami w zakresie formowania kształtów. Dzięki tym właściwościom można projektować okna o wielu nietypowych formach. Wyższy jest także komfort użytkowania po zamontowaniu gotowych elementów.

Czytaj więcej: Kompozyty 166