Koniec pierwszej edycji Akademii ChemiParku

Koniec pierwszej edycji Akademii ChemiParku
Zakończyła się pierwsza edycja Akademii ChemiParku. W programie promocji nauki chemii wśród młodzieży szkolnej wzięło udział 850 uczniów z powiatu wołowskiego. Kolejne wydanie Akademii rozpocznie się już we wrześniu.

Akademia ChemiParku to forma urozmaicenia lekcji chemii w szkole. Podczas wykładów uczniowie mają okazję na własne oczy zobaczyć doświadczenia, z którymi nie zapoznali się w szkolnych laboratoriach. Organizator Akademii ChemiParku, czyli ChemiPark Technologiczny w Brzegu Dolnym chce dzięki tym zajęciom zainteresować uczniów szkół średnich i gimnazjów zgłębianiem chemii oraz związanych z nią dziedzin.

- Do tej pory odbyło się 12 wykładów, na których uczniowie własnoręcznie wytworzyli żel pod prysznic, pianę gaśniczą i piankę poliuretanową wykorzystywaną w przemyśle meblarskim a także tzw. uniepalniacze - mówi Joanna Matryba, koordynator projektu. - Tematy wykładów były dobierane tak, by uzupełniały program nauczania odwiedzanych szkół oraz zainteresowały młodych uczestników. Mamy nadzieję, że cześć z nich zainteresuje się chemią i zacznie ją studiować. Chcemy, żeby po studiach wrócili w rodzinne strony i podjęli pracę w innowacyjnych przedsiębiorstwach chemicznych, które powstaną w ChemiParku. Być może sami stworzą swoje firmy w parkowym Inkubatorze Przedsiębiorczości - komentuje Matryba.

Wykład w Akademii ChemiParku

Akademią ChemiParku zainteresowane sa już kolejne szkoły, także spoza gminy i powiatu. Dlatego władze ChemiParku zastanawiają się nad dalszym rozwojem projektu. Możliwe jest np. rozszerzenie wykładów na kolejne szkoły. - Poczyniliśmy już pierwsze kroki w tym celu - przyznaje Joanna Matryba - 24 kwietnia złożyliśmy wniosek do Europejskiego Funduszu Społecznego o finansowanie projektu. Wnioskujemy o 760 tys. złotych. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu.

Wprowadzenie projektu Akademia ChemiParku jest pierwszym krokiem w kierunku budowania zespołu wysoko wyspecjalizowanych pracowników wywodzących się z Brzegu Dolnego i okolic, którzy po szkołach technicznych czy studiach mogliby wrócić w rodzinne strony. - Tutaj znajdą pracę w innowacyjnych przedsiębiorstwach chemicznych, które powstaną na terenie gminy za sprawą działalności ChemiParku Technologicznego. Chcemy zachęcać uczniów, by studiowali chemię i by w przyszłości mogli znaleźć pracę w przedsiębiorstwach, które zainwestują w ChemiParku. Jest to działanie, które ma rozwijać tzw. kapitał ludzki na terenie Dolnego Śląska - przyznaje Joanna Matryba.

Prezentujemy jeden z wykładów, które do tej pory zorganizowano w ChemiParku. Dotyczył on znaczenia i zastosowania chemii codziennej. Jest do pobrania w pdf.
Wykład w ChemiParku

Czytaj więcej: Konferencje 191