Konkurs "Złap Zająca" rozstrzygnięty

Konkurs
Rozstrzygnięto adresowany do pracowników polskich firm chemicznych konkurs „Złap Zająca”. To zabawa polegająca na wykonaniu najładniejszego zdjęcia oddającego piękno przyrody oraz odkrywanie miejsc przyrodniczo cennych.

W tym roku konkurs obchodził mały jubileusz, bo odbywał się już po raz piąty. Wymyślony został w 2007 r. przez pracowników Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Organizatorem jest jednak Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska” prowadzony przez firmę Chemeko z Włocławka.
W tym roku każda z uczestniczących w nim firm chemicznych wytypowała maksymalnie 15 zdjęć pracowników – zgłaszając po pięć zdjęć w każdej z trzech kategorii: z życia zwierząt (73 zdjęcia), z życia roślin (50 zdjęć) oraz krajobraz i jego elementy (68 zdjęć). Łącznie więc napłynęło 191 fotografii z 18 firm chemicznych.

W konkursie bawili się przedstawiciele takich spółek jak: Anwil, Azelis Poland, BASF Polska, Basell Orlen Polyolefins, Branżowa Organizacja Odzysku, Grolman, Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino, Kosmet, Luvena, PCC Rokita, Petrochemia – Blachownia, PKN Orlen, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna, Zakłady Chemiczne Police, Zakłady Chemiczne Zachem oraz ZAK.

Podczas trwającego w Toruniu Forum Ekologicznego nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

I tak decyzją jury w kategorii „z życia roślin” na pierwszych trzech miejscach znalazły się następujące osoby i ich prace: (zdjęcia uszeregowaliśmy wedle kolejności zajmowanych miejsc, czyli najwyżej fotografia z miejsca pierwszego)

  • 1. Miejsce: Jerzy Wencel, ZCh Police - "Kwiat w fioletowym nastroju”,
  • 2. Miejsce: Jadwiga Bartnik, ZCh Police – "Sosna po deszczu. Gałązka sosny z kroplami deszczu, Łowno – zachodnio-pomorskie, tuż po letniej ulewie",
  • 3. Miejsce: Aleksander Waligóra, ZAK – "W zbożu. Okolice Kędzierzyna - Koźla".

Złap Zająca


Złap Zająca


Złap Zająca


W kategorii „z życia zwierząt”:
  • 1. Miejsce: Małgorzata Moskal, Branżowa Organizacja Odzysku - "Miodzio. Trzmiel przy wiśni w ogrodzie – kwiecień”,
  • 2. Miejsce: Piotr Pieniążek, PCC Rokita - "Zając. Figle w wykonaniu młodego zajączka, okolice Brzegu Dolnego”,
  • 3. Miejsce:: Grzegorz Fedyna, ZAK - "Kaszpirowski. Okolice Kędzierzyna-Koźla w lesie",
    3. Miejsce: Jacek Przytomski, Anwil - "Żaba wodna wyczekuje partnera”.

Złap Zająca


Złap Zająca


Złap Zająca


Złap Zająca


W kategorii „krajobraz i jego elementy”:
  • 1.Miejsce: Sebastian Buchowski, ZCh Police - "Miedwie. Jezioro Miedwie podczas bardzo dziwnej pogody (bezwietrznie i oślepiający biały blask od chmur). Wszystko wyglądało jak zawieszone w powietrzu. Spacer z rodziną",
  • 2.miejsce: Aleksander Waligóra, ZAK - "Majowy poranek. Las osiedle Azoty.

Złap Zająca


Złap Zająca


Laureaci otrzymali nagrody pieniężne: za pierwsze miejsce 1000 zł, za drugie miejsce 700 zł i za trzecie miejsce 400 zł.

Wystawa 47 pokonkursowych zdjęć pokazana zostanie na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska Poleko w Poznaniu w dniach 22 - 25 listopada 2011 r. Zdjęcia znajda się też w kalendarzu Programu „OiT” na 2012 r.

- Bardzo nam miło, że konkurs rozwija się tak dobrze. Z roku na rok mamy coraz więcej zdjęć. W tej chwili zastanawiamy się, by kolejna edycja rozpoczęła się nie jak do tej pory w kwietniu, a już w styczniu. Pozwoliłoby to uchwycić piękno także zimowych krajobrazów i pokazać więcej zdjęć, na których widoczny byłby również śnieg. Z pewnością dodałoby to fotografiom jeszcze większego uroku – mówi Marta Łozowska z Sekretariatu Programu Odpowiedzialność i Troska, czuwająca nad konkursem.

Czytaj więcej: Ekologia 249 Nagrody 210