Drukuj

Konkurs "Złap Zająca" rozstrzygnięty

Konkurs
Rozstrzygnięto adresowany do pracowników polskich firm chemicznych konkurs „Złap Zająca”. To zabawa polegająca na wykonaniu najładniejszego zdjęcia oddającego piękno przyrody oraz odkrywanie miejsc przyrodniczo cennych.

W tym roku konkurs obchodził mały jubileusz, bo odbywał się już po raz piąty. Wymyślony został w 2007 r. przez pracowników Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Organizatorem jest jednak Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska” prowadzony przez firmę Chemeko z Włocławka.
W tym roku każda z uczestniczących w nim firm chemicznych wytypowała maksymalnie 15 zdjęć pracowników – zgłaszając po pięć zdjęć w każdej z trzech kategorii: z życia zwierząt (73 zdjęcia), z życia roślin (50 zdjęć) oraz krajobraz i jego elementy (68 zdjęć). Łącznie więc napłynęło 191 fotografii z 18 firm chemicznych.

W konkursie bawili się przedstawiciele takich spółek jak: Anwil, Azelis Poland, BASF Polska, Basell Orlen Polyolefins, Branżowa Organizacja Odzysku, Grolman, Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino, Kosmet, Luvena, PCC Rokita, Petrochemia – Blachownia, PKN Orlen, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna, Zakłady Chemiczne Police, Zakłady Chemiczne Zachem oraz ZAK.

Podczas trwającego w Toruniu Forum Ekologicznego nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

I tak decyzją jury w kategorii „z życia roślin” na pierwszych trzech miejscach znalazły się następujące osoby i ich prace: (zdjęcia uszeregowaliśmy wedle kolejności zajmowanych miejsc, czyli najwyżej fotografia z miejsca pierwszego)

  • 1. Miejsce: Jerzy Wencel, ZCh Police - "Kwiat w fioletowym nastroju”,
  • 2. Miejsce: Jadwiga Bartnik, ZCh Police – "Sosna po deszczu. Gałązka sosny z kroplami deszczu, Łowno – zachodnio-pomorskie, tuż po letniej ulewie",
  • 3. Miejsce: Aleksander Waligóra, ZAK – "W zbożu. Okolice Kędzierzyna - Koźla".

Złap Zająca


Złap Zająca


Złap Zająca


W kategorii „z życia zwierząt”:
  • 1. Miejsce: Małgorzata Moskal, Branżowa Organizacja Odzysku - "Miodzio. Trzmiel przy wiśni w ogrodzie – kwiecień”,
  • 2. Miejsce: Piotr Pieniążek, PCC Rokita - "Zając. Figle w wykonaniu młodego zajączka, okolice Brzegu Dolnego”,
  • 3. Miejsce:: Grzegorz Fedyna, ZAK - "Kaszpirowski. Okolice Kędzierzyna-Koźla w lesie",
    3. Miejsce: Jacek Przytomski, Anwil - "Żaba wodna wyczekuje partnera”.

Złap Zająca


Złap Zająca


Złap Zająca


Złap Zająca


W kategorii „krajobraz i jego elementy”:
  • 1.Miejsce: Sebastian Buchowski, ZCh Police - "Miedwie. Jezioro Miedwie podczas bardzo dziwnej pogody (bezwietrznie i oślepiający biały blask od chmur). Wszystko wyglądało jak zawieszone w powietrzu. Spacer z rodziną",
  • 2.miejsce: Aleksander Waligóra, ZAK - "Majowy poranek. Las osiedle Azoty.

Złap Zająca


Złap Zająca


Laureaci otrzymali nagrody pieniężne: za pierwsze miejsce 1000 zł, za drugie miejsce 700 zł i za trzecie miejsce 400 zł.

Wystawa 47 pokonkursowych zdjęć pokazana zostanie na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska Poleko w Poznaniu w dniach 22 - 25 listopada 2011 r. Zdjęcia znajda się też w kalendarzu Programu „OiT” na 2012 r.

- Bardzo nam miło, że konkurs rozwija się tak dobrze. Z roku na rok mamy coraz więcej zdjęć. W tej chwili zastanawiamy się, by kolejna edycja rozpoczęła się nie jak do tej pory w kwietniu, a już w styczniu. Pozwoliłoby to uchwycić piękno także zimowych krajobrazów i pokazać więcej zdjęć, na których widoczny byłby również śnieg. Z pewnością dodałoby to fotografiom jeszcze większego uroku – mówi Marta Łozowska z Sekretariatu Programu Odpowiedzialność i Troska, czuwająca nad konkursem.

Czytaj więcej: Ekologia 238 Nagrody 205