Kontrola szczelności opakowań na targach EuroLab 2008

Kontrola szczelności opakowań na targach EuroLab 2008
Wpływu szczelności opakowań na jakość i bezpieczeństwo produktu dotyczyła jedna z ekspozycji, z którymi można było zapoznać się podczas targów EuroLab, które odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Patronem targów był serwis Plastech.pl. Chociaż wydarzenie było przeznaczone dla branży laboratoryjnej, to jednak nie brakowało na nim tematów związanych z opakowaniami i tworzywami sztucznymi.

X Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab, to impreza organizowana przez Międzynarodowe Targi Polska. Odbywała się od 5 do 7 marca w Warszawie. Przyciągnęła ponad 130 wystawców z zakresu analityki chemicznej, metrologii, biotechnologii i Life Science.

Zwiedzający goście mogli zapoznać się m.in. z urządzeniami kontrolnymi, które wykorzystują najnowsze technologie, pozwalające wytwarzać produkty bezpieczne i zgodne z obowiązującymi normami kontroli jakości stosowanymi w przemyśle opakowaniowym i farmaceutycznym.

targi EuroLab 2008

To ważne, bo niezwykle istotnym aspektem dla producentów opakowań blistrowych i szklanych w postaci fiolek i ampułek oraz opakowań hermetycznych jest ich integralność, czyli szczelność.

Prezentacja urządzeń kontrolnych do pomiaru szczelności opakowań odbywała się na stoisku firmy Bonfigioli Engineering.

Specjalnie dla laboratoriów powstało pokazywane na targach urządzenie do kontroli szczelności fiolek, ampułek, blistrów i opakowań typu FFS (Form-Fill-Seal). Urządzenia są przydatne do oceny próbek pobieranych z produkcji i jednocześnie pozwalają na wykonanie szybkiego i wiarygodnego testu międzyoperacyjnego. Zbierane dane można archiwizować i następnie drukować. Oprogramowanie urządzenia pracuje w czasie realnym. LFS posiada możliwość automatycznego osuszania z powstałe wilgoci po uprzednio badanym wadliwym opakowaniu.

Kolejnym urządzeniem w ofercie Bonfigioli Engineering, które doskonale nadaje się do badań laboratoryjnych jest LF-Laser. Sprawdza on ciśnienie w fiolce ponad liofilizatem. Światło laserowe z półprzewodnikowego lasera bliskiej podczerwieni jest dobrane do częstotliwości drgań cząsteczki wody.

W trakcie prowadzonych pomiarów promienie przepuszcza się przez przestrzeń opakowania ponad produktem. Energia z lasera zostaje pochłonięta przez specjalną cząstkę - tarczę, która zaczyna wibrować. Światło lasera zostaje następnie zeskanowane przez fotodetektor. Przy użyciu spektroskopii analizuje się następnie krzywą absorpcji, gdzie zarejestrowane są informacje o koncentracji gazu (cząsteczek wody) ponad produktem oraz o ogólnym ciśnieniu nad produktem. Jeśli dojdzie zaś do koncentracji cząsteczek wody większej od spodziewanej, wówczas będzie to świadczyło o nieszczelności opakowania.

Jeszcze jednym urządzeniem z serii aparatów laboratoryjnych jest model LF-BL. Służy on do badania szczelności opakowań typu blister.

targi EuroLab 2008

W jaki sposób odbywa się test szczelności?

Opakowania są umieszczane w specjalnej komorze testowej. Następnie odpowiednie czujniki analizują spęcznienie poszczególnej kieszeni blistra, na która działamy w procesie badawczym za pomocą określonej próżni.

Każde zmniejszenie spęcznienia wskazuje na nieszczelność opakowania. Taki rodzaj testu pozwala zidentyfikować nieszczelność pojedynczej kieszeni opakowania blistrowego. Ponadto urządzenie daje też możliwość przeprowadzenia szybkiego i nie niszczącego badania, który użytkownik może przeciwstawić typowej metodzie niszczącej barwiącej stosowanej dotychczas dość powszechnie w większości laboratoriów.

Co ważne opakowania blistrowe nie muszą być wyrzucane po teście, co pozwala na zaoszczędzenie środków ponoszonych przez producenta.Stokrotka_333
Stokrotka_333

Wysłany: 2010-09-10 19:29:28

Bardzo proszę o wypełnienie ankiety osoby związane z branżą spożywczą

http://www.ankietka.pl/ankieta/42965/bezpieczenstwo-zdrowotne-opakowan.html

Z góry dziękuję za poświęcony czas