Łapią zająca

Łapią zająca
Wystartowała trzecia edycja popularnego konkursu „Złap Zająca” dla pracowników firm chemicznych w Polsce. Główna nagroda to 2 tys. zł.

- Każdy element przyrody jest jedyny i niepowtarzalny, dlatego warto go chronić. Pierwszy krok to otwarcie oczu na piękno otaczającego nas świata. Przebywanie na łonie natury uczy odkrywania zależności w świecie przyrody, rozumienia jej zjawisk i kształtowania przyjaznych postaw wobec naszego środowiska. To może być też inspiracja dla twórczości artystycznej. Dzięki fotografiom można zachować w kadrze tak niezwykle ulotne chwile. To jak polowanie, ale wcale nie z łukiem czy strzelbą. Idea tropienia, „chwytania chwili”, patrzenia na przyrodę przez soczewkę aparatu fotograficznego przyświeca akcji „Złap Zająca” – tłumaczy Joanna Kowalska z Sekretariatu Programu „Odpowiedzialność i Troska”.

„Złap zająca” to akcja skierowana do pracowników firm chemicznych skupionych w Programie „Odpowiedzialność i Troska. Polega na ciekawym ujęciu chwil z „życia” polskiej fauny i flory. Organizatorem przedsięwzięcia jest Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska”, a pomysłodawcą – Zakłady Azotowe Kedzierzyn.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 15 firm realizujących Program Odpowiedzialność i Troska: Grolman, Zakłady Chemiczne Police, Zakłady Azotowe Puławy, PCC Rokita, Branżowa Organizacja Odzysku, ZAK, Anwil, Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna, LUVENA, Zakłady Chemiczne Zachem, PKN Orlen, Azoty Tarnów, Arnaud Polska, Petrochemia-Blachownia, Basell Orlen Polyolefins.

- Cieszy nas fakt, że z każdą edycją, coraz więcej pracowników zakładów z branży chemicznej zaczyna uczestniczyć w naszym konkursie. Tegoroczne zmagania skupiają wokół siebie rekordową liczbę firm. Jestem przekonana, że plon III edycji konkursu będzie wyjątkowy - komentuje Magdalena Ozimek, koordynator konkursu. - Fotografia uwiecznia, zatrzymuje w kadrze najpiękniejsze i niepowtarzalne zjawiska przyrody. Uczy także wrażliwości i świeżego spojrzenia na otaczający nas świat. Tego typu działania stanowią doskonałą okazję do rozwijania świadomości ekologicznej i kształtowania emocjonalnej więzi z przyrodą.

W tym roku, po raz pierwszy konkurs na poziomie krajowym organizowany jest w dwóch kategoriach: najlepsza fotografia w ocenie jury i najlepsza fotografia w ocenie internautów. Głosowanie internatów trwać będzie 14 dni, od 14 do 27 września. Ogłoszenie wyników konkursu w obu kategoriach odbędzie się 1 października podczas Forum Ekologicznego Branży Chemicznej w Toruniu.

Czytaj więcej: Ekologia 249