Macedonia wycofuje foliówki

Macedonia wycofuje foliówki
Macedonia, jest kolejnym po Włoszech, europejskim krajem, który wprowadza zakaz stosowania jednorazowych foliówek w punktach sprzedaży.

Włosi swój zakaz wprowadzili z początkiem tego roku. W Macedonii tymczasem cały proces odchodzenia od popularnych foliówek rozpoczął się już w 2009 r. Wtedy to wprowadzono zakaz wydawania ich w sklepach za darmo. Handlowcy albo pobierali za nie opłaty w wysokości jednego macedońskiego denara (0,016 euro), albo wręczali klientom opakowania z papieru. W efekcie zużycie torebek z polietylenu spadło w Macedonii o 40 – 50 proc. Teraz zmiany w prawie idą krok dalej. Producenci opakowań mają sześć miesięcy na zmianę swojego profilu działalności i przejście na produkcję opakowań biodegradowalnych. Do 2013 r. nastąpić ma natomiast całkowite wycofanie foliówek z rynku. Za złamanie tego zakazu grozić będzie kara nawet wynosząca nawet 6 tys. euro.

Jak przekonują przedstawiciele Izby Ekonomicznej Macedonii przejście na wytwarzanie ekologicznych opakowań nie powinno być trudnością dla żadnego z 25 producentów wytwarzających w tym bałkańskim kraju opakowania z tworzyw sztucznych. Zdaniem oficjeli nie będą tez potrzebne inwestycje w wyposażenie produkcyjne, by przejść na nowy typ produkcji, chociaż zwiększyć może się cena dodatków koniecznych do stosowania w procesie wytwórczym.

Jedyny wyjątek umożliwiający użycie opakowań z polietylenu przewidziany dla macedońskich klientów nastąpi wtedy, gdy robione przez nich zakupy będą cięższe niż 5 kg. Wtedy konsumenci będą musieli zapłacić za użycie foliówki.

Czytaj więcej: Ze świata 315 Folia 291