Malezja rozwija bazę dla zaawansowanej produkcji

Malezja rozwija bazę dla zaawansowanej…

Malezja wzmacnia swoją pozycję jako preferowane centrum przemysłowe dla zaawansowanej produkcji w Azji Południowo-Wschodniej. Jak wynika z raportu Mordor Intelligence, rozwój tamtejszego rynku tworzyw sztucznych jest związany z rolą kraju jako regionalnego hubu surowcowego oraz zaplecza dla produkcji downstream obsługującej branże motoryzacyjną, opakowaniową, elektroniczną i inne sektory w regionie. Według prognozy wartość malezyjskiego rynku tworzyw ma wzrosnąć z 4,19 mld USD w 2026 roku do 5,07 mld USD w 2031 roku, co odpowiada średniorocznemu tempu wzrostu na poziomie 3,86 proc. Raport wskazuje także, że globalny zwrot w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym wzmacnia popyt na materiały z recyklingu i surowce bio-based, a także na inwestycje w zaawansowane technologie przetwórcze i systemy recyklingu. W praktyce oznacza to napływ projektów przemysłowych związanych z opakowaniami, elektroniką, wyrobami medycznymi i elektromobilnością, które zwiększają zapotrzebowanie na wysokiej jakości polimery, rozwiązania przetwórcze oraz stabilne lokalne łańcuchy dostaw.

Szczególnie widoczne jest to w branży opakowań, gdzie producenci obsługujący rynek spożywczy i napojowy muszą odpowiadać na rygorystyczne wymagania bezpieczeństwa żywności na rynku krajowym i eksportowym. Zaostrzenie wymagań dotyczących certyfikacji halal oraz opakowań wygodnych w użyciu przekłada się na rosnący popyt na specjalistyczne rozwiązania. Dotyczy to między innymi folii, saszetek, butelek PET i pojemników, których produkcja wymaga materiałów o wysokich parametrach użytkowych oraz odpowiednio zaawansowanych technologii przetwórczych.

Opakowania, rPET i nowe moce produkcyjne

Jednym z przykładów inwestycji wspierających bardziej zrównoważone operacje opakowaniowe jest projekt FE Green PET, spółki zależnej tajwańskiej grupy Far Eastern New Century Group. Firma pozyskała finansowanie powiązane z celami środowiskowymi i zrównoważonego rozwoju w wysokości 150 mln RM, czyli około 35,5 mln USD, dla zakładu produkcji żywicy rPET w Melace. Instalacja została zaprojektowana do wytwarzania 50 tys. ton rocznie spożywczego rPET z poużytkowych odpadów z tworzyw sztucznych. Zakład ma wspierać zieloną transformację Malezji, kierunek rozwoju oparty na zrównoważeniu oraz rozwój niskoemisyjny. System typu bottle-to-bottle ma odpowiadać na potrzeby opakowaniowe globalnych klientów FE Green PET, w tym dużych marek napojowych.

Nowe inwestycje pojawiają się również w wyspecjalizowanych segmentach opakowań. Colorcon uruchomił nowy zakład produkcji powłok filmowych w Malezji. Obiekt ma pełnić funkcję istotnego centrum produkcyjnego dla działalności firmy na rynku Azji i Pacyfiku, dostarczając systemy powlekania filmowego, specjalistyczne substancje pomocnicze, formulacje o kontrolowanym uwalnianiu oraz rozwiązania w zakresie opakowań o kontrolowanej atmosferze dla przemysłu farmaceutycznego i nutraceutycznego.


Colorcon uruchomił nowy zakład produkcji powłok filmowych w Johor w Malezji. (Zdjęcie: Colorcon)
Colorcon uruchomił nowy zakład produkcji powłok filmowych w Johor w Malezji. (Zdjęcie: Colorcon)


Elektronika zwiększa zapotrzebowanie na operacje pakowania

Silny sektor elektroniczny pozostaje jednym z filarów malezyjskiego ekosystemu przemysłowego, a produkcja półprzewodników odgrywa w nim istotną rolę. Kraj jest postrzegany jako atrakcyjna lokalizacja dla operacji związanych z pakowaniem elektroniki. Przykładem jest chiński dostawca baterii litowych i chipów LED, Azure, który zapowiedział inwestycję o wartości 83,9 mln USD w budowę zakładu pakowania chipów LED w Malezji. Projekt ma służyć obsłudze popytu ze strony klientów zagranicznych oraz ograniczeniu wpływu międzynarodowych napięć handlowych i taryfowych. Plan obejmuje testowanie chipów LED, ich sortowanie oraz pakowanie w skali chip-scale packaging, przy miesięcznej zdolności produkcyjnej wynoszącej 700 mln sztuk. Firma zintegrowała również swoje chipy do podświetlenia, w tym mini LED, z łańcuchami dostaw klientów międzynarodowych.

Istotnym graczem pozostaje także Intel, który wcześniej ogłosił plan konsolidacji części zagranicznych operacji pakowania chipów prowadzonych w Kostaryce z zakładami zlokalizowanymi w Wietnamie i Malezji. Spółka poinformowała o inwestycji w wysokości 208 mln USD w Malezji w celu rozbudowy działalności w zakresie pakowania chipów w odpowiedzi na rosnący popyt. Środki mają zwiększyć możliwości Intela w obszarze pakowania i testowania oraz dalej rozszerzyć obecność firmy w tym kraju.

Wyroby medyczne i opakowania ochronne

Produkcja wyrobów i materiałów medycznych jest jednym z mocniejszych sektorów w regionie Azji i Pacyfiku, a Malezja skutecznie przyciąga międzynarodowe firmy lokujące tam działalność wytwórczą. Rosnąca rola kraju jako ośrodka produkcji medycznej przekłada się na większe zapotrzebowanie na materiały o wysokich parametrach oraz zaawansowane technologie wytwarzania. Szczególnie dynamicznie rozwija się segment opakowań medycznych i ochronnych.

Amcor zakończył budowę zakładu powłok w Selangorze, rozszerzając swoje dotychczasowe operacje w zakresie opakowań medycznych w Malezji. Obiekt oferuje rozwiązania dla klientów lokalnych i regionalnych. Zakład wyposażono w zaawansowane systemy, takie jak powłoki wodne oraz technologie kontroli online, wspierające rosnący popyt na opakowania sterylne.


Amcor zakończył budowę zakładu powłok w Selangorze, rozszerzając działalność w zakresie opakowań medycznych w Malezji. (Zdjęcie: Amcor)
Amcor zakończył budowę zakładu powłok w Selangorze, rozszerzając działalność w zakresie opakowań medycznych w Malezji. (Zdjęcie: Amcor)


Kolejnym przykładem jest Oliver Healthcare Packaging, który uruchomił zakład produkcyjny o powierzchni 120 tys. stóp kwadratowych w Johor w Malezji. Obiekt zlokalizowany w i-Tech Valley w Iskandar Puteri dołącza do rosnącej grupy firm działających w strefie Johor-Singapore Special Economic Zone i ma obsługiwać rosnącą bazę klientów firmy w regionie Azji i Pacyfiku. Zakład wyposażono w nowoczesne urządzenia oraz pomieszczenia czyste zgodne z ISO13845, ISO-7 i ISO-8, przeznaczone do produkcji opakowań klasy medycznej, takich jak torebki, wieczka i materiał z roli.

W Malezji działa również zakład przetwórstwa tworzyw Rosti Group, specjalizujący się we wtrysku. Obiekt uzyskał certyfikację ISO13485, umożliwiającą produkcję wyrobów medycznych. Zakład o powierzchni 5 tys. m kw., poza formowaniem wtryskowym, oferuje także drukowanie, montaż, rozwój procesów, oprzyrządowanie i zarządzanie łańcuchem dostaw. Według podanych informacji pozwoliło to spółce Rosti Malaysia wzmocnić kompetencje w produkcji złożonych wyrobów, takich jak 15-minutowy test ślinowy na COVID-19.

Motoryzacja i elektromobilność

Malezyjski przemysł motoryzacyjny staje się atrakcyjną bazą dla producentów pojazdów elektrycznych dzięki zachętom inwestycyjnym i rozwiniętej infrastrukturze. Proton Malaysia uruchomił w Tanjung Malim w stanie Perak swój pierwszy zakład montażowy przeznaczony wyłącznie do produkcji samochodów elektrycznych. Oprócz produkcji pierwszych krajowych EV zakład ma rozpocząć montaż modelu Proton e.MAS 7, a następnie e.MAS 5. Obiekt wykorzystuje zaawansowaną automatyzację przy wsparciu wysoko wykwalifikowanych operatorów i dysponuje roczną zdolnością produkcyjną 20 tys. pojazdów, z możliwością zwiększenia do 45 tys. sztuk. Firma korzysta ze wsparcia Zhejiang Geely Holding Group w zakresie transferu technologii, rozwoju lokalnych kadr i inwestycji strategicznych.

XPENG rozpocznie montaż pojazdów elektrycznych w Malezji wspólnie z lokalnym dostawcą części samochodowych EP Manufacturing Bhd do marca 2026 roku. Współpraca, przy której produkcja masowa ma ruszyć jeszcze w tym roku, stanowi trzeci projekt XPENG na świecie i drugi w regionie Azji i Pacyfiku. Dzięki partnerstwu z EP Manufacturing Bhd spółka ma wykorzystywać lokalne kompetencje produkcyjne, potwierdzoną zdolność wytwórczą oraz znajomość rynku do wytwarzania zaawansowanych inteligentnych pojazdów elektrycznych dostosowanych do potrzeb odbiorców w ASEAN.


XPENG rozpocznie montaż pojazdów elektrycznych z lokalnym dostawcą części samochodowych EP Manufacturing Bhd w Malezji do marca 2026 roku. (Zdjęcie: XPENG)
XPENG rozpocznie montaż pojazdów elektrycznych z lokalnym dostawcą części samochodowych EP Manufacturing Bhd w Malezji do marca 2026 roku. (Zdjęcie: XPENG)


Audi zwiększa natomiast produkcję drugiej generacji modelu Q7 SUV w zakładzie DRB-Hicom w Malezji. Jest to pierwszy w pełni zlokalizowany projekt montażowy Audi w Azji Południowo-Wschodniej i powrót marki do produkcji pojazdów w Malezji od lat 90. Model Q7 jest łagodną hybrydą elektryczną typu MHEV, co pokazuje zdolność zakładu do obsługi technologii pojazdów zelektryfikowanych, takich jak systemy bateryjne i integracja układów hybrydowych.

W kontekście dalszego rozwoju przetwórstwa tworzyw i kauczuku oraz zapotrzebowania ze strony zaawansowanych sektorów przemysłowych znaczenie ma także Chinaplas 2026. Podczas tych targów ponad 4,900 wystawców ma zaprezentować technologie, rozwiązania i materiały odpowiadające potrzebom malezyjskich branż zaawansowanej produkcji.