Maszyny do recyklingu w ofercie Wichary Technologies

Maszyny do recyklingu w ofercie…
Działająca od 1992 roku firma Wichary Technologies z Pyrzowic jest producentem i dystrybutorem maszyn dla różnych gałęzi przemysłu, m.in. dla górnictwa, kolejnictwa czy branży spożywczej. W swojej ofercie spółka posiada również szereg urządzeń do recyklingu, służących do rozdrabniania i kruszenia, separacji i detekcji metali, sortowania odpadów itp. Część z nich została zaprezentowana na tegorocznych targach Poleko w Poznaniu.

Jednym z zaprezentowanych rozwiązań był separator optoelektroniczny UniSort wyprodukowany przez firmę Steinert. Maszyna należy do rodziny urządzeń nowej generacji, bazujących na technice kamer NIR: technologia Hyper Spectral Imaging (HSI). Zaletą tej technologii jest połączenie najwyższej miejscowej i spektralnej rozdzielczości. Dzięki temu można rozpoznawać nawet małe obiekty. Odzwierciedlenie całego zakresu spektralnego dla każdego punktu w połączeniu z rozwiniętymi, szybkimi algorytmami spektrometrii umożliwia rozwiązania kompleksowych zadań w zakresie sortowania i sprawia, że nowa generacja urządzeń znajduje wielorakie zastosowania. Warto dodać, że specjalnie stworzone algorytmy klasyfikują nie tylko standardowe tworzywa sztuczne, lecz także mogą być dostosowywane do trudnych zadań.

Podczas targów firma Wichary Technologies zaprezentowała również laboratoryjną wersję separatora elektrostatycznego firmy Hamos. Wykorzystują one tanią technologię suchej separacji, która pozwala odzyskać najdrobniejsze cząstki metalowe z podawanej frakcji. Elektrostatyczne separatory KWS wykorzystują własności fizyczne materiałów wsadowych. Wymieszany materiał zostaje wprowadzony przez przenośnik wibracyjny na wirujący walec metalowy w obszarze elektrody, gdzie zostaje elektrostatycznie naładowany przez pole wysokiego napięcia.

Więcej o systemach zaprezentowanych na targach opowiada w naszym materiale wideo Krzysztof Bochniewicz z firmy Wichary Technologies.