Medal Targów Kielce dla firmy Battenfeld Polska za wtryskarkę

Medal Targów Kielce dla firmy Battenfeld Polska za wtryskarkę
Firma Wittmann – Battenfeld była jednym z niewielu wystawców targów Plastpol, które należały do elitarnego grona firm uhonorowanym podczas wystawy Medalem Targów Kielce.

Medal przyznawany przez organizatora imprezy trafił do Battenfelda w ramach kategorii „Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych”. Firma pokazała w Kielcach nowoczesną linię do produkcji precyzyjnych detali metodą wytryskiwania. Podstawa tej linii była wtryskarka MicroPower do produkcji mikro wyprasek. Na Plastpolu produkowano na niej spinacze biurowe.

Wprawdzie austriacki producent już od lat 80-tych posiada w swej ofercie wyposażenie i wtryskarki przeznaczone do produkcji mini i mikro detali, jednak pokazana światu po raz pierwszy w ubiegłym roku wtryskarka MicroPower jest w tym względzie osiągnięciem najbardziej innowacyjnym.

To co najmocniej ją wyróżnia to przede wszystkim nowe rozwiązania dwustopniowego układu wtrysku, a także liczne cechy pozwalające na łatwe upowszechnienie maszyny na rynku oraz stworzenie po raz pierwszy w historii wyposażenia peryferyjnego przeznaczonego specjalnie dla technologii mikro wtrysku.

Firma Wittmann – Battenfeld była jednym z niewielu wystawców targów Plastpol, które należały do elitarnego grona firm uhonorowanym podczas wystawy Medalem Targów Kielce.


Oddajemy głos Bogdanowi Zabrzewskiemu, szefowi firmy Battenfeld Polska: - Jeśli chodzi o nowe rozwiązania dwustopniowego układu wtrysku to jest to jeden z kluczowych modułów dla wtryskarki do mikro wyprasek. Wykorzystując standardowe ślimaki o średnicy 14 mm dla wykonania detalu o objętości 1 cm3 ślimak taki powinien wykonać drogę 0,65 mm. Jeśli detal ma objętość 0,01 cm3 to droga ślimaka powinna wynieść 0,0065 mm. Czy uzyskanie takiej drogi na klasycznej maszynie jest w ogóle możliwe? By jednak uniknąć tego problemu tworzy się bardzo duże układy wlewowe, gdzie często stosunek ciężaru wypraski do ciężaru wlewka wynosi mniej niż 1 do 100. Dzięki koncepcji dwustopniowego systemu wtrysku, jaki zastosowano w maszynie MicroPower można wyeliminować brak rzeczywistej kontroli jakości wypraski, straty materiału oraz długi czas cyklu – tłumaczy Bogdan Zabrzewski.

Patrząc na najważniejsze parametry opisujące jednostkę wtryskową MicroPower widzimy, że ślimak 14 mm służy jedynie do plastyfikacji tworzywa. Tłoczysko wytryskowe ma średnicę 5 mm przy objętość wtrysku wynosząc ej 1,3 cm3 lub 8 mm przy objętości wtrysku wynoszącej 3 cm3. Szybkość wtrysku dochodzi do poziomu 750 mm/s, a ciśnienie wtrysku to 2500 bar. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu uzyskano dokładność objętości i szybkość wtrysku, wysokie przyspieszenie przy wtrysku, a także łatwość wymiany materiału i dobra homogenizację tworzywa.

Analizując z kolei te cechy maszyny, które pozwalają na jej upowszechnienie na rynku, Bogdan Zabrzewski podkreśla, że budując wtryskarkę MicroPower firma Wittmann Battenfeld zadbała nie tylko o stworzenie maszyny o najwyższych parametrach pracy, ale także o to by wtryskarka była dostępna dla szerszego grona przetwórców. - Zwykle mając na myśli upowszechnienie jakiegoś produktu wiążemy to z jego ceną. Omawiana wtryskarka oferowana jest już od kwoty 60 tys. euro. Jest to cena odpowiadająca wartości standardowej małej wtryskarki. Technologia mikro wtrysku przestała być więc luksusowym rozwiązaniem stosowanym tylko przez tych, którzy są do tego zmuszeni wymaganiami prowadzonej produkcji – podkreśla prezes Battenfeld Polska.

Nowa MicroPower jest też wedle przedstawicieli firmy przyjazna dla użytkownika. Zmieniając konstrukcję jednostki wtryskowej zadbano o to, by przetwórcy mogli stosować na tej maszynie samodzielnie wykonane formy. W oferowanych wcześniej rozwiązaniach producent dostarczał zwykle kompletną linię produkcyjną w skład której wchodziło także narzędzie. MicroPower to wtryskarka, która nie odbiega pod tym względem od maszyn standardowych.

Firma Wittmann – Battenfeld była jednym z niewielu wystawców targów Plastpol, które należały do elitarnego grona firm uhonorowanym podczas wystawy Medalem Targów Kielce.


Ostatni z wyróżników wtryskarki to fakt, że specjalnie dla niej opracowano wyposażenie peryferyjne przeznaczone dla technologii mikro wtrysku.
Na koniec trzeba napisać, że wtryskarka MicroPower posiada napęd elektryczny. Każdy z ruchów wykonywany jest przez napęd serwo elektryczny. Produkowane wypraski mogą swobodnie spadać lub być odbierane przez specjalny manipulator. Wysoce dynamiczny napęd silnikiem serwo elektrycznym gwarantuje symetryczne rozłożenie siły wywieranej przez pięciopunktowy, kolanowy układ zamykania. Układ zapewnia także precyzyjne prowadzenie płyty ruchomej.

Moduł stołu obrotowego umożliwia stosowanie formy wtryskowej złożonej z dwóch połówek. Przy użyciu modułu stołu obrotowego możliwym jest równoległe usuwanie wyprasek z fazą wtrysku. Taki przebieg procesu skraca czas cyklu i ułatwia odbiór i pakowanie wyprasek. Stosowanie formy z dwoma połówkami nie jest oczywiście koniecznością. Wtryskarka MicroPower może pracować z formą pojedynczą. Micro Power dostępna jest w dwóch wielkościach siły zamykania: 50 kN oraz 150 kN.


Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna