Model Opakowania prężnie się rozwija

O nową halę o powierzchni ponad 7 tys. mkw. wzbogaciła się niedawno firma Model Opakowania z siedzibą w Biłgoraju. Hala będzie służyła jako obiekt produkcyjny i magazyn wysokiego składowania. Koszt inwestycji to 7 mln zł.

Model Opakowania wchodzi w skład Grupy Model należącej do organizacji Model Holding AG. Jest to szwajcarski koncern opakowaniowy mający swoją siedzibę w miejscowości Weinfelden. Został założony w 1882 r. i już od czterech pokoleń pozostaje własnością rodziny Model. Firmy działające w ramach Grupy dostarczają kompleksowych rozwiązań w dziedzinie opakowań z tektury falistej, litej i kaszerowanej.

W skład Grupy wchodzi 13 zakładów produkcyjnych, w tym dwa zlokalizowane w Polsce. Są to Model Opakowania Sp. z o.o. w Biłgoraju oraz Model TekPak Sp. z o.o. w Czosnowie koło Warszawy.

W naszym kraju koncern jest obecny od dziewięciu lat. Pierwsze opakowania opuściły linie produkcyjne fabryki Model Opakowania w styczniu 1998 r. Kolejne dwa lata przyniosły kolejne duże inwestycje. W Biłgoraju powstały nowe hale, zakupiono też tekturnicę oraz maszynę Martin DRO 1628.

Dzięki temu biłgorajska fabryka wytwarza w tej chwili opakowania z tektury falistej z falami typu: B, C, E, BC, EC, EB. Z kolei za sprawą inwestycji w maszynę Flexo Vision 160 możliwe jest również oferowanie opakowań z nadrukiem do pięciu kolorów. W tej chwili firma zatrudnia 214 pracowników.

W tym roku nasza spółka przeprowadziła kolejną ważną inwestycję. Jest to budowa hali o powierzchni ponad 7 tys. mkw. Koszt budowy sięgnął 7 mln zł. Powstał obiekt produkcyjny i magazynowy. Wraz z nową inwestycją, powierzchnia biłgorajskiego zakładu wynosi w tej chwili ponad 23 tys. mkw.

Jeśli chodzi o dane finansowe, to spółka może się pochwalić rocznym obrotem na poziomie 95,2 mln zł. W swojej bazie posiada też blisko 300 klientów. Zakład w Biłgoraju produkuje miesięcznie ponad 7 mln mkw. tektury m.in. na potrzeby producenta mebli - Black Red White.

Od pięciu lat w ramach polskiej części Grupy Model funkcjonuje też spółka Model TekPak. - W ramach tej spółki oferujemy opakowania z tektury falistej z falami B i E, z nadrukiem do trzech kolorów, a także opakowania z tektury kaszerowanej oraz wszelkie tekturowe formy reklamy (stand’y, display’e itp.) - informuje w rozmowie z serwisem Plastech.pl Mariusz Całka, menedżer ds. marketingu w spółce Model Opakowania.

Model TekPak zatrudnia obecnie 190 pracowników. W 2006 r. zakupił sklejarkę Bobst Alpina. Aktualnie prowadzi też prace związane z rozbudową powierzchni produkcyjnej i magazynowej o 12 tys. mkw. Koniec inwestycji zaplanowano na przyszły rok. Oprócz tego firma zakupi też nową tekturnicę.

Roczny obrót Model TekPak to 41,3 mln zł. Jeśli chodzi natomiast o potencjał produkcyjny, to firma jest w stanie wyprodukować 50 mln tektury falistej oraz 5 mln opakowań z tektury kaszerowanej.