Most z butelek PET

Most z butelek PET
Kolejny przykład nieszablonowego wykorzystania wcześniej wykorzystanych już opakowań z tworzyw sztucznych. Tym razem posłużyły one do budowy mostu.

Walijska firma Vertech wykorzystała pochodzące z recyklingu opakowania PET do budowy przeprawy przez rzekę. Jest ona przystosowana do pokonywania nią nawet dużych samochodów. Nowy most zastąpił dotychczas stojący drewniany. Konstrukcja ma 27 metrów długości i prawie cztery metry szerokości. Do jej postawienia potrzeba było 50 ton pochodzącego z recyklingu budulca.

Most rozciąga się w Szkocji nad rzeką Tweed w miejscowości Easter Dawyck w hrabstwie Scottish Borders. Jest częścią historycznego traktu o nazwie John Buchan Way. Patron tej drogi to dawny szkocki pisarz i polityk, a w latach 1935-1940 gubernator generalny Kanady.

Most powstał w ciągu czterech dni z dala od miejsca swego przeznaczenia. Został przetransportowany nad rzekę i tam zamontowany. Ponieważ jest z tworzywa, więc nie będzie rdzewiał, nie wymaga też malowania i regularnej konserwacji.

Budowniczy przeprawy mają nadzieję, że zastosowana przez nich technologia przyjmie się w Europie i spowoduje lepsze wykorzystanie odpadów z tworzyw sztucznych, tak iż nie będą one musiały być składowane lub też wysyłane do Chin, jak ma to miejsce obecnie w przypadku brytyjskich odpadów. Pochodzące z recyklingu materiały mają stać się w szczególności zamiennikiem dla laminatów oraz drewna.