Multivac z nowymi pakowarkami

Multivac z nowymi pakowarkami
Firma Multivac wprowadziła na rynek nowe maszyny pakujące. Chodzi o rolowe pakowarki głębokotłoczące. Zostały one już nagrodzone nagrodą German Packaging Award przyznawaną za najciekawsze urządzenia dla przemysłu opakowaniowego pojawiające się na niemieckim rynku.

Urządzenia Multivac przeznaczone są do tego, aby procesy formowania, napełniania opakowań i ich zgrzewania wykonywane były na tej samej maszynie. Można na nich wytwarzać opakowania próżniowe, zawierające gaz ochronny, skin oraz opakowania blistrowe. Przykładowe typy opakowań wychodzących spod tych maszyn to m.in. opakowania artykułów porcjowanych przeznaczone do sprzedaży samoobsługowej; duże opakowania zbiorcze do mięsa i sera, artykuły medyczne sterylizowane.

Proces pakowania na rolowych głębokotłoczących maszynach pakujących Multivac realizowany jest w taktach pracy. Na końcu każdego taktu pracy potok opakowań przesuwa się dalej o wielkość długości odcinania.

Maszyna firmy Multivac

Proces produkcji jest bardzo prosty. Na początek folia dolna jest odwijana z rolki, wstęga folii jest podgrzewana i następnie formowana. Rozpoczyna się tworzenie wytłoczki opakowań. Taki produkt nakładany jest ręcznie lub automatycznie. W kolejnym etapie folia górna jest odwijana z rolki. W narzędziu zgrzewającym następuje usunięcie powietrza i w razie potrzeby zastąpienie jego atmosferą zmodyfikowaną. W efekcie tego postępowania folia górna i dolna zostają zgrzane ze sobą wskutek działania temperatury i docisku. Wreszcie wstęga zgrzanych opakowań zostaje rozcięta w poprzek, potem zaś wstęga opakowań jest też rozcinana wzdłuż. Na koniec gotowe pojedyncze opakowania zostają odtransportowane z maszyny.

Jednym z najważniejszych wyróżników tych maszyn jest właściwość czyszczenia na miejscu (CIP). Dzięki temu automatycznemu systemowi maszyna czyści się niemal sama. Wewnątrz niej proces ten odbywa się przez przewody rurowe, a na zewnątrz przez ręczną dyszę. Czynność rozpoczyna się po naciśnięciu guzika i przebiega w wyraźnie określonych etapach.

Model R35 to najprawdopodobniej najwydajniejsza obecnie pakowarka na świecie. Tak duża wydajność dochodząca do 600 opakowań na minutę możliwa jest m.in. za sprawą narzędzi o długości obciągania do 1300 mm. Szczytowe osiągi uzyskuje również zoptymalizowany, modułowy mechanizm podnoszenia, który gwarantuje najlepszą trwałość eksploatacyjną w warunkach maksymalnych i granicznych obciążeń, np. przy dużych narzędziach lub trudnych kształtach opakowań.

Czytaj więcej: Maszyny 478 Opakowania 1097