Wittmann pokaże na Fakuma 2026 trzy aplikacje

Wittmann pokaże na Fakuma…

Wittmann Group zapowiada prezentację trzech pracujących stanowisk podczas targów Fakuma 2026, które odbędą się w dniach 12–16 października we Friedrichshafen. Firma koncentruje ekspozycję na w pełni elektrycznych wtryskarkach oraz zautomatyzowanych procesach, podkreślając możliwość ograniczania zużycia energii, materiału, czasu i powierzchni produkcyjnej. Na stoisku w hali B1 pokazane zostaną rozwiązania obejmujące seryjną produkcję detali medycznych, mikrowtrysk dla zastosowań mikroprzepływowych oraz przetwórstwo ciekłego silikonu. Każda z aplikacji ma ilustrować inne aspekty efektywności, od zwartej zabudowy gniazda i autonomizacji pakowania po wysoką precyzję odwzorowania bardzo drobnych struktur oraz energooszczędną produkcję wyrobów LSR.

Jednym z głównych eksponatów będzie nowa, w pełni elektryczna wtryskarka EcoPrimus, przeznaczona do wydajnej produkcji dużych serii. Podczas targów maszyna będzie wytwarzać ochronne nasadki do penów insulinowych w 8-gniazdowej formie dostarczonej przez Kistler. System zostanie wyposażony w rozwiązania wspomagające oraz zrobotyzowaną komórkę FlexCell plus, co ma umożliwić w pełni automatyczną produkcję przy niewielkiej zajmowanej powierzchni. Według producenta oznaczenie Primus odnosi się do koncentracji na kluczowych funkcjach, przy możliwie wysokiej efektywności materiałowej, energetycznej i kosztowej, bez rezygnacji z wydajności, standardów jakości i dostępności części zamiennych.

EcoPrimus i FlexCell plus w produkcji nasadek ochronnych

Model EcoPrimus o sile zamykania 1000 kN został opracowany z myślą o kompaktowym, jednokomponentowym wtrysku z ograniczonym zakresem opcji. Maszyna osiąga prędkość wtrysku do 200 mm/s i pracuje z najnowszym systemem sterowania B8X firmy Wittmann. Konstrukcja w pełni elektryczna bazuje na doświadczeniach producenta z serią EcoPower. Obie serie mają zapewniać wysoką precyzję, powtarzalność i efektywność energetyczną oraz pełną kompatybilność z koncepcją Wittmann 4.0.

Prezentowana na targach konfiguracja EcoPrimus zostanie wyposażona w cyfrowy system wsparcia HiQ Packing do autonomicznej optymalizacji procesu. Oprogramowanie umożliwia bardzo precyzyjne sterowanie ruchem ślimaka w punkcie przełączenia oraz podczas fazy docisku. Ma to zapewniać wyrównany rozkład ciśnienia i równomierne wypełnienie gniazd, także w obszarach przy linii podziału formy, co ma znaczenie zwłaszcza przy formach wielogniazdowych.

Uzupełnieniem aplikacji będzie komórka automatyzacji FlexCell plus. Seria FlexCell opiera się na standaryzowanej, modułowej konstrukcji, łączącej elastyczność z efektywnością kosztową. W zwartej przestrzeni można zintegrować robota liniowego Wittmann, przenośnik taśmowy oraz dodatkowe komponenty automatyzacji dobierane do konkretnego zadania. Ponieważ komórki są bezpośrednio połączone z wtryskarką i pozwalają na produkcję przy otwartych drzwiach osłony maszyny, system automatyzacji może zostać ustawiony bardzo blisko formy. Skraca to czasy manipulacji i zmniejsza koszty inwestycyjne, ponieważ wystarczająca jest krótsza oś Z robota.


Koncentracja na tym, co najważniejsze, sprawia, że w pełni elektryczna wtryskarka EcoPrimus oferuje bardzo wysoki poziom efektywności kosztowej. Na targach Fakuma 2026 pokaże swoją wydajność podczas produkcji ochronnych nasadek do penów insulinowych w formie 8-gniazdowej.
Koncentracja na tym, co najważniejsze, sprawia, że w pełni elektryczna wtryskarka EcoPrimus oferuje bardzo wysoki poziom efektywności kosztowej. Na targach Fakuma 2026 pokaże swoją wydajność podczas produkcji ochronnych nasadek do penów insulinowych w formie 8-gniazdowej.


W wersji plus prezentowanej na Fakuma komórka FlexCell zostanie wyposażona w w pełni zautomatyzowany system wymiany pojemników, przeznaczony do bezpośredniego pakowania wyprasek do skrzynek, pojemników KLT lub pudeł kartonowych. Celem takiej konfiguracji jest możliwość autonomicznej produkcji przez kilka godzin. Detale odbierane przez robota z formy mogą być odkładane losowo albo według zadanego wzoru układania. Cechą charakterystyczną rozwiązania jest zintegrowanie systemu wymiany pojemników z obudową ochronną w jedną stałą jednostkę, którą można w całości łatwo odsunąć na bok, aby uzyskać dostęp do przestrzeni formy. Producent podkreśla również, że komórki FlexCell są kompatybilne z wtryskarkami wszystkich marek i mogą być doposażeniem także dla istniejących instalacji produkcyjnych.


Od odbioru detali po pakowanie, FlexCell plus mieści wszystkie komponenty automatyzacji w jednej bezpiecznej, zwartej jednostce, a jednocześnie w każdej chwili zapewnia łatwy dostęp do przestrzeni formy.
Od odbioru detali po pakowanie, FlexCell plus mieści wszystkie komponenty automatyzacji w jednej bezpiecznej, zwartej jednostce, a jednocześnie w każdej chwili zapewnia łatwy dostęp do przestrzeni formy.


Mikrowtrysk dla elementów lab-on-a-chip

Drugą prezentacją będzie aplikacja wykorzystująca wtryskarkę MicroPower, przeznaczoną do formowania mikrodetali i nanodetali o masie wtrysku od 0,05 do 4 g. Punktem odniesienia dla tej ekspozycji są rozwiązania lab-on-a-chip, w których kompletne procesy laboratoryjne mogą zostać zintegrowane na układzie o powierzchni zaledwie kilku centymetrów kwadratowych. Z punktu widzenia technologii wtrysku szczególnie istotne są tu struktury mikroprzepływowe, przez które próbka i płyny diagnostyczne przepływają kanałami o średnicach rzędu kilku mikrometrów.

Wittmann zaprezentuje podczas Fakuma 2026 produkcję transparentnych próbek z polipropylenu, w których kanały mają średnicę nieprzekraczającą 0,04 mm, a promienie naroży sięgają 0,005 mm. Przez pięć dni targów maszyna MicroPower 15/10 będzie pracować z drukowanymi w 3D, 2-gniazdowymi wkładkami formującymi firmy NanoVoxel, zamontowanymi w bazowej kasecie formy dostarczonej przez Ernst Wittner. Według producenta maszyna zapewnia precyzyjne odwzorowanie bardzo drobnych struktur aż do zakresu nanometrowego.

Szczególną cechą MicroPower jest bardzo kompaktowa konstrukcja. Na powierzchni zaledwie 2 m² zintegrowano stół obrotowy, urządzenia peryferyjne, automatykę, termoregulację, kontrolę jakości oraz kolejne jednostki procesowe. W zastosowaniach o wysokich wymaganiach czystości gniazdo może zostać łatwo obudowane za pomocą komory z laminarnym przepływem powietrza.


MicroPower integruje wszystko, co jest potrzebne do produkcji, na zaledwie 2 metrach kwadratowych powierzchni.
MicroPower integruje wszystko, co jest potrzebne do produkcji, na zaledwie 2 metrach kwadratowych powierzchni.


Konstrukcja maszyny ma również sprzyjać oszczędnemu gospodarowaniu materiałem, ponieważ tłok wtryskowy dochodzi aż do linii podziału formy. Dzięki temu poduszka stopu zostaje zredukowana do minimum, a przewężka wlewka jest znacząco ograniczona lub całkowicie eliminowana. Dodatkowym efektem ma być wyższa stabilność jakości, ponieważ przekazywanie ciśnienia odbywa się na bardzo krótkiej drodze przepływu. Producent zaznacza też, że MicroPower nie wymaga specjalnych mikrogranulatów i może przetwarzać standardowe granulaty.


Próbka typu lab-on-a-chip zawiera struktury w skali nano uzyskane dzięki zastosowaniu drukowanych w 3D wkładek formujących.
Próbka typu lab-on-a-chip zawiera struktury w skali nano uzyskane dzięki zastosowaniu drukowanych w 3D wkładek formujących.


Przetwórstwo LSR na stoisku Nexus

Trzecia aplikacja będzie dotyczyć przetwórstwa ciekłego silikonu. Wspólnie z firmą Nexus Elastomer Systems, Wittmann przeprowadzi na stoisku partnera w hali A6, stoisko 6222, pokaz produkcji silikonowych pokrywek do puszek, butelek i kubków na napoje. W tej konfiguracji wykorzystana zostanie w pełni elektryczna wtryskarka EcoPower 110/350 B8X w wersji LSR, wyposażona w formę 4-gniazdową oraz robota liniowego W918 firmy Wittmann. Za podawanie materiału odpowiada zintegrowany z gniazdem system dozowania ServoMix X200.

Według producenta seria EcoPower znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie kluczowe znaczenie mają precyzja, efektywność i czystość procesu. Maszyny tej serii mają oferować wysokie prędkości wtrysku, bardzo precyzyjną regulację oraz dużą dynamikę pracy. Bezpośrednie napędy serwo i wykorzystanie energii hamowania mają ograniczać zużycie energii. Modułowa budowa ma z kolei ułatwiać dostosowanie konfiguracji do różnych wymagań produkcyjnych. W przypadku aplikacji LSR połączenie tych cech ma wspierać precyzyjne i materiałowo efektywne przetwórstwo. Producent opisuje ServoMix X200 jako elastyczny system dozowania LSR, łączący wysoką wydajność z precyzją i oszczędnym zużyciem materiału.


Na wtryskarce EcoPower w konfiguracji LSR w każdym cyklu produkowane są cztery różne pokrywki do napojów z ciekłego silikonu, z wykorzystaniem 4-gniazdowej formy rodzinnej.
Na wtryskarce EcoPower w konfiguracji LSR w każdym cyklu produkowane są cztery różne pokrywki do napojów z ciekłego silikonu, z wykorzystaniem 4-gniazdowej formy rodzinnej.