Netstal na interpack 2008: niewiele energii, wysoka wydajność


Kolejny, być może najważniejszy aspekt, na który Netstal będzie chciał zwrócić uwagę wizytujących, to dominujący w tej chwili trend obecny w sektorze przetwórstwa tworzyw sztucznych. Chodzi o radzenie sobie z takimi ekologicznymi problemami jak hałas, emisja zanieczyszczeń oraz oszczędne gospodarowanie energią w trakcie procesu produkcji. Wtryskarki Elion zostały skonstruowane w taki sposób, by sprostać tym wymaganiom. By to lepiej przedstawić, zaprezentowana zostanie dokładna wizualizacja zużycia energii elektrycznej.

Za pomocą tego rozmieszczenia wyposażenia formującego możliwe jest zaoszczędzenie powstającego hamowania energii nad pośrednim układem, w takim celu by dostarczyć ją bezpośrednio do dalszych osi.

Tym samym mamy tu do czynienia z niewielkim zużyciem energii dzięki nowoczesnym napędom bezpośrednim w trakcie procesów uplastyczniania, wtrysku i podczas ruchu otwierania formy. Tym samym energia hamowania jednostki zamykania zostaje wykorzystana do napędu pozostałych osi.

Dzięki odzyskiwaniu, rekuperacji ciepła, energia może być używana do obrócenia układu uplastyczniającego do podawania tworzywa. Tym sposobem większość energii wymaganej do tego by napędzać maszynę jest uzyskiwana z hamowania procesów pojedynczych osi. W wyniku przedstawionych właściwości może być zaoszczędzonych nawet ponad 50 proc. kosztów związanych z energią. W dalszej kolejności oszczędności te prowadzą do niższych kosztów produkcyjnych ponoszonych na etapie całego przetwórstwa.

Każda wtryskarka wyposażona jest standardowo w pięć serwosilników do napędu poszczególnych ruchów maszyny. Regulowane są one indywidualnie, dzięki czemu możliwa jest ich równoległa praca, co zwiększa szybkość i dokładność działania wtryskarki. Układ ten chłodzony jest zamkniętym obiegiem wodnym, co ogranicza emisję ciepła do otoczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy tych urządzeń w pomieszczeniach klimatyzowanych np. w tzw. clean rooms, czyli "czystych pomieszczeniach".

Drugim z mega trendów, oprócz kwestii związanych z oszczędnością energii, na których skupi się na interpack 2008 Netstal będzie wykorzystanie odnawialnych surowców. Firma ma zamiar podkreślić swoją fachowość jeśli chodzi o ten obszar. Wcześniejsze testy pokazały, że może się pochwalić całkiem wartościowym doświadczeniem na tym polu.