Netstal świętuje 150 lat istnienia

Netstal świętuje 150 lat istnienia
Szwajcarska firma Netstal świętuje właśnie 150 lat istnienia. Przez półtora wieku działania koncern z małej manufaktury stał się światowym gigantem produkującym maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

14 i 15 czerwca w siedzibie firmy w miejscowości Näfels odbywał się specjalny „Open House”, podczas którego można było na własne oczy, od środka, przekonać się jak funkcjonuje jubilat. Gości zmierzających do położonej u podnóża Alp siedziby koncernu witał ogromny, zawieszony na północnej ścianie firmowego budynku, okolicznościowy banner o wielkości 54 mkw.

siedziba firmy Netstal


W środku można było zobaczyć kilka procesów produkcyjnych. Prezentowana była m.in. 48 – krotna forma koncernu Otto Hofstetter do preform PET. Co szczególnie interesujące została ona pokazana na 200 tonowej maszynie. Do tej pory tego typu formy instalowano na urządzeniach 350 tonowych. Cykl odbywał się w czasie 12,5 sek. i 540 kg/godz.

Oprócz tego zebrani goście mogli obejrzeć również działanie maszyn produkujących płyty kompaktowe oraz maszyny z dużą formą do produkcji nakrętek.


Podczas uroczystości przypomniano również bogatą, 150 – letnią historię koncernu.

Netstal, to dzisiaj globalny lider w zakresie produkcji wtryskarek szybkobieżnych oraz kompletnych linii produkcyjnych. Zatrudnia ponad 800 osób, jest reprezentowany w 40 krajach na pięciu kontynentach.

Został założony w 1857 r. przez Ulricha Rietmanna. Dzisiejszy potentat działał wówczas pod nazwą „Machine Factory, Iron and Brass Foundry”. W 1922 r. przejął kompanię Maschinenfabrik & Giesserei Netstal AG.

Był to okres, w którym nikt nie przypuszczał, ze termoplastyczne materiały kiedykolwiek wejdą do powszechnego użycia. O maszynach produkowanych dziś przed Netstal nikomu się nawet nie śniło.

Pierwsze wtryskarki Netstala zostały wyprodukowane zostały w 1945 r., i od samego początku były to wtryskarki hydrauliczne wspomagane akumulatorem gazowo-olejowym. Obecnie, obok wtryskarek hydraulicznych, produkowane są także wtryskarki hybrydowe z elektrycznym napędem ślimaka oraz wtryskarki elektryczne z dojazdem agregatu wtryskowego realizowanym także za pomocą silnika elektrycznego.

Czytaj więcej: Rocznice 37 Wtryskarki 450