Netstal świętuje 150 lat istnienia


W 1973 r. Netstal jako pierwsza firma na świcie wprowadziła regulację parametrów pracy wtryskarki w pętli sprzężenia zwrotnego SYCAP. Układ ten różni się od obecnie stosowanych tym, że reguluje parametry pracy w bieżącym cyklu, a nie w cyklu następnym. Dzięki temu wtryskarki Netstal charakteryzują się łatwością obsługi, wysoką niezawodnością, dokładnością oraz szybkością i ekonomicznością.


Maszyny z tej serii znalazły zastosowanie przy produkcji wyrobów jednorazowych i medycznych, opakowań cienkościennych, precyzyjnych detali technicznych dla przemysłu elektrycznego i motoryzacyjnego.

W następnych latach Netstal zajął się produkcją m.in. wtryskarek serii SynErgy, hydraulicznych i hybrydowych z elektrycznym napędem ślimaka. Maszyny tej serii po raz pierwszy z linii produkcyjnej zjechały w 1996 r. W owym czasie były absolutną światową czołówką w kategorii wtryskarek.

Ich siła zamknięcia, to 600 - 8000 kN. Wtryskarki wchodzą w skład m.in. linii do produkcji nakrętek, opakowań z IML, opakowań płyt CD i DVD, linii pracujących w „czystych pomieszczeniach”. Do dzisiaj są standardowym produktem firmy, choć kilka dni temu szefostwo Netstala zapowiedziało ich zastąpienie. W tej chwili bowiem trwają pracę nad budową wtryskarek EVOS. Po raz pierwszy zostaną one zaprezentowane na najbliższych targach K w Düsseldorfie. Pojawenie się na rynku jest przewidziane na 2008 r.

Inne znane modele wtryskarek Netstala, to seria E-LION o sile zamknięcia 500 - 1750 kN. Charakteryzuje je fakt, że dojazd agregatu wtryskowego realizowany jest za pomocą silnika elektrycznego, seria E-JET, do produkcji płyt CD i DVD wszystkich formatów. Wtryskarki te standardowo przygotowane są do produkcji przyszłościowych formatów optycznych np. Blu-Ray i HD.

Ponadto Netstal zajmuje się wytwarzaniem kompletnych linii do produkcji reform PET. Linie przygotowane są do produkcji preform z tworzywa ekologicznego PLA. W ich skład wchodzą wtryskarki o sile zamknięcia 2000, 3500 i 6000 kN. Pozwala to na pracę z formami wtryskowymi o krotności od 16 do 192.


W 1983 r. Netstal wprowadził pierwszą linię do produkcji preform PET. Osiem lat temu dostarczył 25 tys. maszynę wyprodukowaną w swoich zakładach. Pod obecną nazwą Netstal-Maschinen AG funkcjonuje od 31 lat.

Czytaj więcej: Rocznice 38 Wtryskarki 450