Niemieccy producenci maszyn zadowoleni z poziomu eksportu

Niemieccy producenci maszyn… Producenci maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy z Niemiec mogą spojrzeć na miniony rok z dużą satysfakcją. Z danych opublikowanych przez stowarzyszenie VDMA wynika, że w 2016 roku nastąpił znaczący wzrost sprzedaży zagranicznej niemieckich urządzeń.

- Wzrost w wysokości 4 proc. jest znacząco wyższy niż wcześniejsze szacunki, zakładające 2-procentowy wzrost sprzedaży - powiedział Ulrich Reifenhäuser, przewodniczący stowarzyszenia.

Przedstawione dane współgrają z dobrymi nastrojami niemieckiej branży maszynowej w związku z ubiegłorocznymi targami K, czego efektem jest rosnący optymizm przedstawicieli sektora.

Najważniejszym zagranicznym rynkiem dla niemieckich producentów pozostają Stany Zjednoczone - w ubiegłym roku sprzedaż do USA wyniosła 774 milionów euro, co stanowi wzrost o 7,6 proc. Stany Zjednoczone nie tylko utrzymały pozycję lidera w zakresie zakupu niemieckich maszyn, lecz także zwiększyły przewagę nad drugimi w zestawieniu Chinami.

Niemiecki eksport maszyn do Państwa Środka w 2016 roku wyniósł 629 mln euro i obniżył się względem roku poprzedniego o 3,6 proc. Jednak wysoki wzrost produkcji członków VDMA prowadzonej w samych Chinach wskazuje, że państwo to wciąż jest bardzo ważnym rynkiem.

Na trzecim miejscu uplasował się w 2016 roku Meksyk, który zakupił niemieckie maszyny za sumę 255 mln euro (wzrost o 51,9 proc.). Kraj ten strącił z podium Polskę, do której w 2016 roku sprzedano niemieckie maszyny za sumę 206 mln euro.

Na kolejnych miejscach plasują się: Francja (192 mln euro), Włochy (185 mln euro), Indie (179 mln euro), Czechy (153 mln euro), Wielka Brytania (138 mln euro) i Hiszpania (131 mln euro).

W 2016 roku po raz trzeci z rzędu spadły dostawy niemieckich maszyn do Rosji. W 2016 roku sprzedaż do tego kraju wyniosła 86 mln euro i była o 36,3 proc. niższa aniżeli w roku poprzednim. Jednak analitycy spodziewają się, że sprzedaż wzrośnie w bieżącym roku ze względu na rozwój rosyjskiego rynku opakowań, będący konsekwencją obowiązujących ograniczeń w zakresie handlu żywnością. Rozwój lokalnego rynku spożywczego ma za sobą pociągnąć wzrost zapotrzebowania na różnego rodzaju opakowania z tworzyw sztucznych.

Zdaniem przedstawicieli VDMA ogólny pozytywny trend rozwojowy w zakresie eksportu niemieckich maszyn utrzyma się także w tym roku. Według Thorstena Kühmanna, dyrektora zarządzającego organizacji, wzrost eksportu w 2017 roku wyniesie 2 proc., przy światowym wzroście w wysokości 3 proc.

- Dzięki nowym produktom i rozwiązaniom niemiecka branża maszyn dla przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy odnotowała znakomity wynik w roku 2016, roku targów K - stwierdza Kühmann - co stanowi solidną podstawę do osiągnięcia dobrego wyniku także w tym roku.

Czytaj więcej:
Maszyny 596