Nowa folia Lean Film firmy Avery Dennison


Partnerzy dla innowacji
Maer Italia SRL, firma założona w roku 1959, to działające na rynku od wielu lat i uznane przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją etykiet, z prawie 50 latami doświadczenia w tej dziedzinie. Maer oferuje rotacyjne maszyny drukarskie, offset, sitodruk, druk fleksograficzny oraz termodruk, zarówno w wersji indywidualnej, jak i w systemie procesów łączonych, a w ostatnim czasie zainwestowała w zakup wysokopojemnej dziewięciokolorowej maszyny drukarskiej.

Bolton Manitoba SpA, to międzynarodowe, należące do Grupy Bolton European, centrum badawczo-rozwojowe, wytwarzające domowe środki czystości i detergenty. Najważniejsze marki tej firmy – wiodące na wielu rynkach europejskich – to Omino Bianco, WC Net, Smac oraz Merito. Zakład w Nova Milanese to główne centrum produkcyjne tej firmy na całą Europę, prowadzące pełny proces produkcyjny: mieszanie produktów, tworzenie pojemników metodą rozdmuchiwania, napełnianie oraz etykietowanie, a także zajmujące się całym łańcuchem dostaw. Zakład produkuje około 80 milionów pojemników o pojemności od 1 do 5 litrów i realizuje produkcję około 250 milionów etykiet rocznie.

Skrócony czas przestoju i zmniejszona ilość odpadów
Po przeprowadzeniu prób związanych z produkcją i zastosowaniem etykiet wytworzonych z folii Fasson Lean Film, Mario Giulianini, przedstawiciel handlowy w Maer oraz reprezentanci firmy Bolton Manitoba byli zgodni: - Było to bardzo ciekawe doświadczenie i jesteśmy niezwykle zadowoleni z właściwości, jakie posiada folia Fasson Lean Film. Dzięki dłuższym rolkom, Fasson Lean Film pomaga nam oszczędzić czas i zwiększyć produktywność. Każda wymiana rolki oznacza 5 do 10 minut przestoju, co może nie wydawać się zbyt długim okresem, ale zsumowanie takich okresów stanowi już znaczącą różnicę - komentowali fachowcy. - A każda wymiana rolki to potencjalne ryzyko. Jeżeli nie zostanie ona wykonana właściwie może dojść do długotrwałej awarii. Co więcej, wymiany rolek powodują powstawanie większej ilości odpadów jednak mniejsza liczba zmian rolek może temu zapobiec.

Firma Maer przeprowadzała już wcześniej próby przy zastosowaniu materiałów prototypowych. Kiedy zwiększono produkcję, przeprowadzone zostały próby z użyciem folii Fasson Lean Film o długości około 1000 metrów. Jest to ilość, pozwalająca na uzyskanie miarodajnych wyników statystycznych. Dla etykiet Smac firmy Bolton Manitoba zastosowano białą folię Fasson Lean Film bez warstwy wierzchniej i wydrukowano je na drukarce offsetowej z wymiennymi rolkami w pięciu kolorach oraz pokryto warstwą lakieru.

Te etykiety o długości 17,5 cm i o asymetrycznym kształcie właściwie przekraczają zakres wymiarów etykiet zalecany przez Avery Dennison. Jednak co ważne firma Maer nie wahała się wydrukować i produkować takich etykiet. Będąc już zaznajomioną z folią Fasson Lean Film ufała, że materiał ten zagwarantuje osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Czytaj więcej: Folia 292 Nowości 239