Nowa wtryskarka Ferromatik Milacron

Nowa wtryskarka Ferromatik Milacron
Firma Ferromatik Milacron wprowadza na nasz rynek nową specjalną, hybrydową wtryskarkę typu CAP-TEC. Jest ona przeznaczona głównie do tworzenia zamknięć z tworzyw sztucznych dla butelek PET.

Ponieważ opakowania są z reguły produktem masowym, więc to samo tyczy się ich zamknięć. Dla producentów wtryskarek oznacza to wciąż zwiększające się wymagania odnośnie wydajności maszyn przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji. Chodzi tu o zmniejszanie czasu cyklu oraz redukcję zużycia energii elektrycznej.

Stąd też wprowadzenie przez Ferromatik Milacron nowej wtryskarki typu CAP-TEC przeznaczonej do produkcji zamknięć. Maszyna bazuje na sukcesywnej, wysokowydajnej maszynie typu K-TEC, która umożliwia praktycznie produkcję każdego rodzaju detali. CAP-TEC jako specjalna wtryskarka została przystosowana i zoptymalizowana w szczególności do produkcji zamknięć.

Różnice pomiędzy maszyną K-TEC, a nową CAP-TEC widać już na pierwszy rzut oka. CAP-TEC jest bowiem krótsza o metr. Tym samym zaprojektowana została maszyna, w której za sprawą jej skrócenia i w efekcie obniżki wagi możliwe było osiągnięcie bardziej energooszczędnego działania.

Nowa wtryskarka Ferromatik Milacron

CAP-TEC posiada maksymalną drogę otwarcia formy 300 mm, co pozytywnie wpływa na ruchy formy oraz zmniejsza zapotrzebowanie na olej. Efektem takiego rozwiązania jest szybsza praca maszyny. Z kolei za sprawą wzmocnionej konstrukcji możliwe jest uzyskanie stabilności pracy i zwiększenie dynamiki działania. Kolumny w tej wtryskarce służą jedynie jako prowadnice i gwarantują pozbawioną oleju oraz smaru strefę formy. CAP-TEC to maszyna hybrydowa, jest więc wyposażona w elektryczny silnik plastyfikujący. Pozwala on na optymalne ruchy równoległe maszyny, dzięki którym zredukowany zostaje czas cyklu. Zsynchronizowany wyrzutnik gwarantuje natomiast swobodne wypychanie detali.

Maszyna z siłą zamykania 3000 kN jest w stanie pracować na 64-krotnej formie i produkować nakrętki o średnicy 28 mm i grubościach ścianek 0,7 mm w cyklu poniżej 4 sekund. Przy nieco lżejszych nakrętkach np. do butelek na wodę, możliwe jest osiągnięcie cyklu nawet poniżej 3 sekund. Zaś w suchym cyklu CAP-TEC osiąga doskonały wynik 1,1 sekundy.

CAP-TEC wyposażony został w nowoczesne sterowanie na bazie panelu dotykowego typu Mosaic. Pozwala ono na w pełni ergonomiczną i prostą obsługę maszyny, co znacznie ułatwia ustawienie procesu. Nie oznacza to jednak, że zapomniano o doświadczonych użytkownikach - w trybie eksperta możliwe są do wykorzystania wszystkie funkcje maszyny w nieograniczonej formie. Specjalnie dla produkcji zamknięć sterowanie wtryskarki zostało wyposażone w dodatkowe funkcje. Takie parametry procesu jak droga plastyfikacji oraz objętość wtrysku mogą być dzięki temu relatywnie łatwo do siebie dopasowywane. Główną praktyczną zaletą takiego rozwiązania jest sytuacja, w której zapchany został np. jeden z grzanych kanałów, a maszyna może w dalszym ciągu nieprzerwanie produkować np. 63 z 64 detali. Czyszczenie i naprawa formy może być wtedy przeprowadzona w dogodnym z punktu widzenia produkcji terminie.