Nowe cele redukcji CO2 groźne dla przemysłu

- W czasach kryzysu finansowego przemysł europejski po raz kolejny udowodnił swoją pozytywną rolę tarczy chroniącej gospodarki i społeczeństwa naszych krajów przed najgorszymi skutkami recesji - mówi Luks. - Mówimy dziś o konsekwencjach deindustrializacji Europy i sposobach zapobiegania im.

Z tym zagadnieniem wiąże się też konieczność obniżenia cen energii, która w UE jest droższa, niż w krajach pozaeuropejskich.

- Wiadomo, że Niemcy "przeprosili się" z węglem i - moim zdaniem - my również powinniśmy wybrać tę samą drogę - twierdzi Luks. - Naszym celem, do którego konsekwentnie dążymy, jest cena uprawnień CO2 bliska zeru, również po roku 2020 i 2030. O cenach energii będziemy mówić 19 lutego w Parlamencie Europejskim, gdzie CEEP organizuje specjalną dyskusję pod patronatem posła Jerzego Buzka.

To nie jedyna inicjatywa CEEP w tym względzie. Co roku organizacja zaprasza na spotkania 29+1, gdzie 29 to najważniejsze firmy z sektora energii Europy Centralnej. Spotkania odbywają się na zasadzie Chatham House Rule - bez udziału dziennikarzy i polityków, "prosto w oczy", przedstawiciele przemysłu mogą w ich trakcie prowadzić dialog z komisarzem ds. energii, wyrażając swoje opinie i postulaty. W tym roku takie spotkanie odbędzie się w kwietniu w Bukareszcie, w składzie rozszerzonym o dużych konsumentów przemysłowych energii, aby całościowo ocenić sytuację w wytwarzaniu energii i jej konsumpcji, w przededniu wprowadzenia Wewnętrznego Rynku Energii w Europie.

- Energia i polityka UE w sektorze energii ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszych społeczeństw, dla rozwoju Polski, Europy Centralnej i całej UE - podsumowuje Luks. - Jest to truizm, ale z gatunku takich, o których często wydajemy się nie pamiętać, I dlatego, tak jak robi to komisarz Oettinger, warto o nim mówić otwarcie i jak najczęściej.

Central Europe Energy Partners AISBL jest międzynarodowym stowarzyszeniem non-profit z siedzibą w Brukseli. Stowarzyszenie jest reprezentantem szeroko rozumianego sektora energii oraz sektorów energochłonnych a także organizacji naukowo-badawczych i projektowych z Europy Centralnej. W połowie stycznia 2014 roku w skład CEEP wchodzą 22 podmioty z 5 państw UE.