Nowe opakowanie aseptyczne Tetra Pak z dużym udziałem surowców odnawialnych

Nowe opakowanie aseptyczne Tetra Pak z dużym udziałem surowców odnawialnych
Tetra Pak wprowadził nową wersję opakowania Tetra Brik Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-based LightCap 30. To pierwszy na świecie aseptyczny karton do płynnej żywności wyróżniony najwyższym certyfikatem Vinçotte, przyznawanym za stosowanie surowców odnawialnych.

Do produkcji elementów opakowania wykonanych z tworzywa wykorzystano polimery uzyskane z trzciny cukrowej. Pozostałym surowcem wykorzystanym do produkcji opakowania jest papier, dzięki czemu udział surowców odnawialnych w opakowaniu wzrósł do ponad 80 proc. Oznacza to, że zgodnie z wytycznymi Vinçotte, znanej na całym świecie belgijskiej firmy certyfikującej, która bada skład opakowań pod kątem surowców odnawialnych, Tetra Brik Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-based LightCap 30 spełnia wymogi czterogwiazdkowego certyfikatu.

- Zwiększanie udziału surowców odnawialnych, czyli takich, które można odtworzyć, staje się bardzo ważnym elementem strategii przeciwdziałania topniejącym zasobom naturalnym oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym - powiedział Philippe Dewolfs, prezes Komisji Certyfikacyjnej Vinçotte. - Jest to pierwsze aseptyczne opakowanie kartonowe, które uzyskało nasz certyfikat - przyznaliśmy mu cztery gwiazdki.

Nowe opakowanie Tetra Pak wyróżnia się także mniejszym śladem węglowym, o 17 proc. niższym niż w przypadku tradycyjnego kartonu. Potwierdza to niezależna analiza cyklu życia przeprowadzona przez Szwedzki Instytut Badań nad Środowiskiem Naturalnym IVL.

Według Kingi Sieradzon, dyrektor generalnej Tetra Pak na rynek polski, czeski, słowacki i węgierski, nowe opakowanie Tetra Pak również doskonale wpisuje się w aktualne trendy konsumenckie.

- Konsumenci coraz chętniej wybierają produkty przyjazne środowisku i oczekują także większego zaangażowania firm w ochronę środowiska naturalnego - powiedziała Kinga Sieradzon. - Dzięki certyfikacji Vinçotte nasi klienci mogą liczyć na zwiększanie przewagi konkurencyjnej w tym obszarze. Celem, do którego cały czas dążymy, jest produkcja opakowań wyłącznie z surowców odnawialnych. Wprowadzenie na rynek Tetra Brik Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-based LightCap 30 jest kolejnym kamieniem milowym przybliżającym nas do realizacji naszych planów.

Nowa wersja opakowania Tetra Brik Aseptic 1000 Edge z zakrętką Bio-based LightCap 30 jest już dostępna i może być produkowana na istniejących liniach pakujących, co oznacza, że jej wprowadzenie nie wymaga nakładów inwestycyjnych.

Tetra Pak