Nowe pompy próżniowe PIAB dla branży tworzyw i opakowań

Firma PIAB wprowadza na rynek rozwiązanie przeznaczone m.in. dla branży tworzyw sztucznych i sektora opakowaniowego. Chodzi o zdecentralizowaną technologię próżniową, która usprawnia przenoszenie porowatych i nieporowatych przedmiotów z pomocą energooszczędnych pomp próżniowych.

PIAB to globalny lider w przemysłowej technologii próżniowej. Niedawno opracował nową pompę próżniową P5010 przeznaczoną do optymalizacji i usprawniania procesów przenoszenia w przemyśle motoryzacyjnym, dóbr konsumpcyjnych, poligraficznym, tworzyw sztucznych oraz opakowaniowym.

Czym wyróżnia się nowe urządzenie?

Wkład próżniowy oparty jest na opatentowanej technologii COAX i został specjalnie zaprojektowany dla aplikacji automatycznego przenoszenia produktów. Pompa P5010 charakteryzuje się, jak tłumaczą przedstawiciele PIAB, dobrą wydajnością w stosunku do zużycia energii, co z kolei wspomaga ochronę środowiska i zmniejsza wpływ efektu cieplarnianego.

Modułowa budowa nowej pompy daje też gwarancje krótszego czasu wymiany, możliwość przystosowywania i optymalizowania wydajności oraz funkcji interfejsu systemu próżniowego. Zawierająca dwie pompy bazowe i mocny aluminiowy interfejs, pompa P5010 jest wysoko energooszczędna, lekka i solidna. Co więcej ma też pomóc w zmniejszeniu wagi ramion robotów i umieszczeniu pompy bliżej przyssawek, co wpłynie na zwiększenie szybkości pracy maszyny i wydajności produkcji. Przy okazji zapewnia wysoki stopień elastyczności i może być z łatwością instalowana w niewielkich przestrzeniach. Ponadto trójstopniowe wkłady wytwarzają wewnątrz niej niższy hałas i zapewniają większy przepływ początkowy podciśnienia, co przekłada się na skrócenie czasu reakcji i bardziej niezawodne funkcjonowanie w aplikacjach nieszczelnych o wysokiej szybkości pracy.

Aby zmniejszyć zużycie energii, pompa może być wyposażona w opcjonalny system oszczędzania energii, który minimalizuje zużycie sprężonego powietrza przy przenoszeniu nieporowatych przedmiotów, takich jak: elementy plastikowe często występujące w przemyśle motoryzacyjnym i branży tworzyw sztucznych.

Ponadto jednostka sterująca z zaworami i funkcją przedmuchu odpowiada potrzebom firm z branży poligraficznej i opakowaniowej, stosujących pompy do przenoszenia produktów porowatych takich jak: papier i tektura falista. Wskaźniki stanu LED na jednostce sterującej umożliwiają kontrolę pompy z pewnej odległości przy pomocy zdalnego sterowania, zmniejszają czas przestoju i ułatwiają usuwanie usterek. Te dwie opcje mogą też być połączone z wyświetlaczem cyfrowym zmniejszając dodatkowo ryzyko urazów personelu oraz redukując ilość odrzutów produkcyjnych.

Unikalne wykonanie pompy P5010 „push-in” ułatwia montaż i demontaż oszczędzając czas podczas serwisu. Montaż wkładu wewnątrz pompy nie wymaga śrub ani narzędzi – użytkownicy po prostu wciskają kartridże do obudowy instalacji oraz wyciągają je podczas czyszczenia lub konserwacji. Instalacja P5010 jest dodatkowo uproszczona dzięki kilku opcjom montażowym zawierającym standard szyn przemysłowych DIN oraz solidnym szynom montażowym dla różnych modułów pomp.

Technologia COAX, której użyto w omawianym urządzeniu, to nowoczesna metoda wytwarzania podciśnienia za pomocą sprężonego powietrza. Wkłady COAX są mniejsze, sprawniejsze i bardziej niezawodne niż konwencjonalne eżektory i mogą być integrowane bezpośrednio w maszynach. W efekcie pozwala to na projektowanie elastycznych systemów próżniowych o modułowej budowie.

Czytaj więcej: Narzędzia 91 Maszyny 480