Nowoczesne wtryskarki szyte na miarę

Nowoczesne wtryskarki szyte…

Rozmowa z Vladimirem Dunajewskim, dyrektorem generalnym w Bole Europe Technology.

Bole Intelligent Machinery Co. Ltd. to stosunkowo młody gracz na rynku maszyn do formowania wtryskowego. Jednak mimo to, firma jest obecnie odbierana jako jeden z głównych chińskich producentów urządzeń tego typu. Proszę powiedzieć kilka słów o historii przedsiębiorstwa.

Spółka Bole Intelligent Machinery Co. Ltd. została założona przez głównego udziałowca - członka zarządu pana Kui WeiLiang w 1998 r. Pan Kui miał już w tym czasie ogromne doświadczenie na rynku tworzyw sztucznych, nabyte dzięki posiadaniu fabryki produkującej długopisy. Lata 90. były czasem ogromnego rozwoju chińskiego przemysłu. Gospodarka chińska była bardzo chłonna na nowości i innowacje, a co za tym idzie, otwierały się też możliwości ekspansji na nowe rynki zbytu. Rozwój ekonomiczny kraju oraz doświadczenie na rynku spowodowały że pan Kui, widząc możliwości rozwoju, postanowił stworzyć nowe przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Znakomita znajomość technologii przetwórstwa oraz otwarcie działu R&D pozwoliło na stworzenie w 2002 r. linii produkcyjnej pierwszej wtryskarki o masie tysiąca ton, która została opracowana z wykorzystaniem zastrzeżonych praw własności intelektualnej.

Kolejne lata działalności to czas prężnych badań oraz tworzenia nowych technologii i doskonalenia produktów. W roku 2005 został opracowany i wdrożony do produkcji pierwszy zestaw superenergooszczędnej wtryskarki serwo (energooszczędny system serwo). W 2007 r. na powierzchni 90 tys. m2 rozpoczęto budowę parku przemysłowego, utworzono halę produkcyjną, gdzie rozpoczęto badania i produkcję maszyn serii EK - wtryskarek z centralnym układem zamykania (który został opatentowany w Chinach w roku 2011). Z sukcesem uruchomiliśmy produkcję małych i średnich wtryskarek z tej serii. Rok 2009 to ukończenie i uruchomienie malezyjskiej fabryki i szybki rozwój dzięki współpracy międzynarodowej. Rok 2010 to seria superenergooszczędnych serwohydraulicznych wtryskarek trzeciej generacji EK.

W ramach dalszych prac nad doskonaleniem wtryskarek i optymalizacją oszczędności energii serwonapędów została powołana baza badawcza w Chińskiej Akademii Nauk (CAS) i na Uniwersytecie Aeronautyki i Astronautyki w Nanjing (NUAA). Kolejnym krokiem milowym w rozwoju był rok 2015, w którym zespół kierowany przez niemieckiego eksperta z powodzeniem stworzył wiodącą na świecie serię maszyn dwupłytowych DK. Opracowano i uruchomiono też linię do formowania produktów z włókna węglowego - serię CIML.

W tym samym czasie Bole nawiązało strategiczną współpracę z Gree Electric Appliances Inc. Następne lata to sukces prac badawczo-rozwojowych nad nową generacją serii EKS i rozwój serii MK z wieloma jednostkami wtryskowymi. Pomyślnie opracowano maszynę optyczną i wprowadzono ją na rynek.

Od myśli założycielskiej w roku 1998 do czasu obecnego firma Bole ciągle się rozwija, unowocześnia swoje produkty, pracuje prężnie nad energooszczędnością maszyn oraz kreuje nowe rynki zbytu. Misja firmy to „Europejska technologia przy zachowaniu kosztów w Chinach”. Zgodnie z tą strategią zorientowaną na technologię, Bole to jeden z największych eksporterów wtryskarek na rynek europejski oraz ścisła czołówka producentów działających na rynku chińskim.


dsc04371-arw-dxo-deepprime
Vladimir Dunajewski

Obecnie firma sprzedaje swoje maszyny do ponad 70 krajów, posiadając główne przedstawicielstwa w Indiach, Korei Południowej, USA i w Polsce. Jak to się stało, że siedzibą Bole Europe stał się właśnie nasz kraj?

Główna siedziba firmy Bole znajduje się w Chinach, w mieście Ningbo. Aktualnie mamy 4 filie zagraniczne mieszczące się w Europie (Polska), w Ameryce (Stown, Ohio), w Korei, Wietnamie oraz zakład produkcyjny w Indiach. Na przestrzeni lat Bole prężnie rozwijało się na rynkach światowych; nasza marka stała się rozpoznawalna, a nasze produkty prezentują w swoim portfolio partnerzy handlowi i serwisowi z ponad 70 krajów świata.

W 2019 r. otworzyliśmy filię w Polsce. Wybór lokalizacji nie był przypadkowy. Decyzję zdeterminowało położenie Polski na mapie Europy, które pozwala na optymalizację dostaw do klientów z całego kontynentu. Ważny jest też dostęp do morza, jako że nasze wtryskarki dostarczane są dostawami kontenerowymi drogą morską oraz fakt, że Polska to jeden z największych i najprężniej rozwijających się rynków przetwórstwa tworzyw sztucznych.

W siedzibie głównej Bole odbyła się niedawno ceremonia otwarcia nowej fabryki.

Tak, ceremonia otwarcia naszego drugiego zakładu produkcyjnego w Pingxiang Industrial Park w Chinach była dla naszej firmy dużym wydarzeniem, w którym uczestniczyli przedstawiciele chińskiego rządu, liderzy największych zakładów produkcyjnych liczących się na rynku chińskim oraz partnerzy biznesowi i zaproszeni goście z całego świata. Jest to już druga fabryka firmy Bole w Chinach o łącznej powierzchni ponad 350 tys. m2, która potroi możliwości wytwórcze naszego asortymentu przy zapewnieniu w pełni zautomatyzowanego procesu produkcyjnego.

W obrębie zakładu powstało również rozbudowane, nowoczesne centrum R&D, które nieustannie prowadzi badania nad dalszym doskonaleniem naszych wtryskarek w celu osiągnięcia maksymalnego zadowolenia klienta pod względem produktowym, technologicznym jak również energooszczędności i ochrony środowiska naturalnego.

Wysokotechnologiczne wtryskarki dla Przetwórców tworzyw sztucznych. Szerokie spektrum zastosowań dla wszystkich branż oraz ciągła dostępność w Polskim magazynie europejskiego przedstawiciela. Maszyny hydrauliczne i elektryczne, kolanowe oraz dwupłytowe + maszyny specjalne.

Polska, 41-406 Mysłowice, Katowicka 72

Reportaże

Forum