Nowoczesny sposób tworzenia etykiet na opakowania

Nowoczesny sposób tworzenia etykiet na opakowania
Na rynku opakowaniowym na dobre zadomowiły się już nowoczesne etykiety samoprzylepne wykonane na ultracienkich podkładach z tworzyw sztucznych. Stosowanie takich etykiet pozwala nie tylko zwiększyć wydajność produkcji, ale też uczynić ją bardziej przyjazną środowisku.

Do wyprodukowania etykiety, oprócz farb i lakierów, potrzeba jeszcze trzech innych materiałów. Chodzi tu o papier lub folię tworzącą warstwę wierzchnią przeznaczoną do zadrukowania, podkład oraz łączący je klej. W zależności od efektu jaki ma być uzyskany, każdy z tych trzech materiałów może posiadać różne właściwości. Jednak wszystkie one razem tworzą jeden surowiec podstawowy – nawijaną na rolę taśmę, która jest potem wykorzystywana w całym procesie produkcji.

Zazwyczaj najwięcej uwagi poświęca się farbom i warstwie wierzchniej. Jednak nie mniej istotny jest również podkład, który towarzyszy etykiecie właściwej od chwili rozpoczęcia druku aż do jej aplikacji na opakowanie.
Tradycyjnie papiery i folie wierzchnie kleiło się na podkładzie papierowym powleczonym silikonem. W efekcie materiał ten był dość gruby, ciężki, mało elastyczny, a przede wszystkim generował mnóstwo odpadów. Istniała więc konieczność szybkiego znalezienia jakiegoś innowacyjnego zamiennika.

Nowoczesne podkłady wykonywane są zatem coraz częściej z silikonowych ultracienkich folii, do wytworzenia których używa się poliestru lub polipropylenu. Dzięki zmniejszeniu grubości podkładu można uzyskać znacznie większą liczbę etykiet z jednej roli. Tym samym redukowane są koszty logistyczne związane z pakowaniem, transportowaniem i magazynowaniem wydrukowanych etykiet. Nowe podkłady są też mocniejsze i bardziej elastyczne, a co również ważne nie zrywają się i nie powodują przestojów w produkcji. Zaletą jest też fakt, że maszyny drukarskie i etykieciarki mogą pracować na szybszych niż do tej pory prędkościach.

Wyeliminowanie papierowego podkładu oznacza również zmniejszenie ilości pyłu powstającego podczas drukowania. Natychmiast dużo lepsza staje się więc jakość druku, a dodatkowo możliwe jest wykonywanie precyzyjnych nadruków po stronie kleju. W konsekwencji wszystko to przyczynia się do ubogacenie końcowego produktu jakim jest opakowanie. Czystszy proces produkcji i znacznie gładsza powierzchnia samego podkładu zwiększają ponadto przyczepność klejenia etykiety oraz istotnie ograniczają niebezpieczeństwo odklejenia się jej z opakowania.

Na koniec największy atut przynoszony przez nową technikę produkcji etykiet. Do tej pory warstwa silikonowa na tradycyjnym podkładzie papierowym uniemożliwiała jego powtórne przetworzenie. Każda etykieta przyczyniała się więc do powstawania odpadów. Tymczasem przewagą podkładów z tworzyw sztucznych jest ich jednolity skład materiałowy. Polipropylen i poliester to cenne surowce umożliwiające opłacalny recykling. Każdy producent oznakowywanych towarów może je zatem bez problemu oddać do skupu, a tym samym nie tylko pozbyć się odpadów, ale również odzyskać część kosztów związanych z drukiem etykiet.

Czytaj więcej: Etykiety 96 Technologie 459