Nowy Jork rezygnuje z "foliówek"

Nowy Jork rezygnuje z "foliówek"…

22 kwietnia br. gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zdecydował, że od 1 marca 2020 roku nie będzie można używać plastikowych reklamówek. Zakaz będzie obowiązywał na terenie całego stanu, w którym obecnie mieszka prawie 20 mln ludzi, z czego ponad 8 mln żyje w najludniejszym mieście USA -  w Nowym Jorku.

Nowe prawo uniemożliwi sklepom pakowanie zakupów do plastikowych toreb, choć przewidziano pewne wyjątki: dla wędlin, gazet, worków na śmieci i toreb kupowanych osobno.

Jednorazowe torby foliowe mają zostać zastąpione papierowymi, za które mieszkańcy będą musieli zapłacić. Z opłaty w wysokości 5 centów za sztukę, 3 centy mają trafić do stanowego Funduszu Ochrony Środowiska (Environmental Protection Fund), a 2 centy zatrzymają samorządy lokalne. Decyzja jednak o ewentualnym  wprowadzeniu opłat będzie należeć do poszczególnych hrabstw i miast.

Nowy Jork jest trzecim stanem w USA (po Kaliforni i Hawajach), który całkowicie zakazuje używania toreb plastikowych, w stanach tych mieszka ponad 60 milionów Amerykanów, czyli około 18% ludności Stanów Zjednoczonych.

Gubernator Cuomo powołał w marcu 2017 grupę zadaniową ds. plastikowych toreb (New York State Plastic Bag Task Force), której zadaniem była ocena różnych wariantów postępowania z odpadami z toreb plastikowych w Nowym Jorku. W swoim sprawozdaniu końcowym grupa uznała jednak, że również używanie toreb papierowych również generuje problemy związane z ochroną środowiska.

"Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na energię potrzebną do produkcji i transportu toreb papierowych, stwierdzono, że mają one większy ślad węglowy niż jednorazowe torby plastikowe" - czytamy w raporcie grupy.

- Każdy wie, że przejście na papier, to tylko wymiana jednego zestawu problemów środowiskowych na inny - powiedziała Elizabeth Moran, dyrektor ds. polityki środowiskowej w New York Public Interest Research Group.

Wiele badań stawia pod znakiem zapytania tezę, iz papierowe torby są idealnym zamirennikiem “foliówek”. Produkcja papieru wymaga wycinania drzew; nawet jeśli jest w dużej mierze produkowany z papieru pochodzącego z recyklingu, nadal musi być przetwarzany przy użyciu dużych ilości wody i toksycznych substancji chemicznych (w tym chloru).

W raporcie zwrócono również uwagę, że pojedyncza torba plastikowa kosztuje detalistów od 1 do 1,5 centa za sztukę, podczas gdy torba papierowa kosztuje od 5 do 7 centów. Zaś za torebkę papierową z uchwytami trzeba zapłacić nawet od 7 do 10 centów.

Cuomo twierdzi jednak, że plastikowe torby to szczególna plaga.

JL

Źródła:

https://www.dailymail.co.uk/news/article-6953067/Governor-Andrew-Cuomo-signs-law-banning-plastic-bags-making-New-York-state-so.html

https://eu.democratandchronicle.com/story/news/politics/albany/2019/04/23/plastic-bag-ban-ny-paper-bags-andrew-cuomo-new-york/3549176002/

https://www.cbsnews.com/news/new-york-city-adds-5-cent-paper-bag-fee-after-state-bans-plastic-bags/