Nowy system grzania cylindra wtryskarki

Firma Xaloy opracowała nowy system grzania cylindra wtryskarki. Patent na to rozwiązanie jest w tej chwili wdrażany.

Indukcyjne nagrzewanie cylindra typu nXheat jest nową ulepszoną metodą grzania cylindra wtryskarki. Metoda ta wprowadzona została przez firmę Xaloy, która specjalizuje się w dostarczaniu komponentów i wyposażenia do urządzeń używanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Nowy system nXheat zdecydowanie obniża koszty, podnosząc jednocześnie dokładność kontroli temperatur w porównaniu z tradycyjnymi grzałkami opaskowymi. Używa prądu o wysokiej częstotliwości oraz spiralnych zwoi indukcyjnych do wytworzenia ciepła bezpośrednio na ściance cylindra. Pomiędzy zwojami indukcyjnymi a cylindrem ulokowana jest warstwa izolacji cieplnej w celu wyeliminowania rzeczywistych strat ciepła i zwiększenia wydajności grzania.

NXheat to bezstykowy system, który dostarcza oszczędność energii dochodzącą do 70 proc., wydajność 95 proc. przy 30-70 proc. dla tradycyjnych grzałek. Dodatkowe osiągnięcie to oszczędność energii do 35 proc. osiągana w wyniku ograniczenia dostaw klimatyzacji. Jeszcze jedna zaleta systemu to dodatkowa oszczędność energii od zredukowanej mocy szczytowej.

System eliminuje awaryjność grzałek, co zmniejsza czas postoju i koszty utrzymania. Co więcej przyspiesza chłodzenie i grzanie, aby poprawić jakość produktów i ograniczyć ilość odpadów. Jego stosowanie oznacza ponadto wyższe temperatury przetwórstwa dla polimerów wysokotemperaturowych, nawet metali. Widoczne powierzchnie są chłodne w dotyku ze względu na bezpieczeństwo operatora.

Izolowane rękawy xHeat są wykonane ze specjalnego materiału, próżniowo formowanego. Jest to superwełna odporna na temperatury do 1000 st. C. Uzwojenie Litza z wysokotemperaturową teflonową powłoką jest owinięte wokół rękawa w celu uzyskania wysokowydajnego indukcyjnego „tunelu uzwoje”.

Jak dokładnie działa nXheat?

Nagrzewanie cylindra jest realizowane poprzez wzbudzony prąd wirowy. Spiralne uzwojenie Litza kształtuje geometrię, która wytwarza bardzo wydajne wyindukowane pole magnetyczne. Próżniowo formowana osłona izolacyjna i podkład uzwojenia eliminuje rzeczywiste straty ciepła i nie powoduje grzania uzwojeń Litza.