Nowy system monitorowania opakowań zwrotnych

Nowy system monitorowania opakowań zwrotnych
Firma Orion opracowała i wprowadziła na rynek nowy system monitorowania opakowań zwrotnych.

Wszystko się zużywa. Dobrze jednak mieć kontrolę nad tym procesem, szczególnie jeśli dotyczy on opakowań spożywczych. Ich stan wpływa przecież na jakość i bezpieczeństwo znajdujących się wewnątrz produktów, a więc również na zdrowie spożywających je konsumentów.

Przedstawiany system ewidencjonowania pojemników wielokrotnego użytku został opracowany z myślą o butlach poliwęglanowych, wykorzystywanych w dystrybutorach wody mineralnej oraz kegach, mających szerokie zastosowanie w branży piwowarskiej. Zarówno butle jak i kegi są opakowaniami podlegającymi wymianie.

Po opróżnieniu trafiają ponownie do producenta danego napoju, który napełnia je i po raz kolejny dostarcza do odbiorców. Cała procedura powtarza się wielokrotnie. Pojemniki te nie są jednak przypisane konkretnemu odbiorcy, trudno więc kontrolować czas ich eksploatacji. Weryfikacja opakowań zwrotnych często przeprowadzana jest „na oko”, a co za tym idzie nikt nie wie tak naprawdę, jak długo dany pojemnik jest już użytkowany.


Jak działa nowy system?

Opracowany w firmie Orion system ewidencjonowania pojemników wielokrotnego użytku opiera się na ich oznakowaniu trwałą, nieprzeklejaną etykietą, na której nadrukowywany jest kod kreskowy odczytywany przy każdorazowym pojawieniu się pojemników na linii produkcyjnej. Elementami dopełniającymi całość są oprogramowanie oraz system odczytu kodów kreskowych rozmieszczony w punktach krytycznych na linii produkcyjnej. Alternatywnie system może być zbudowany w oparciu o technologię RFID, która umożliwia komunikację radiową. W tym przypadku należy być jednak ostrożnym, gdyż otoczenie wodne tłumi fale radiowe, co może powodować zakłócenia w działaniu systemu.

W swych założeniach system jest prosty, ale o jego efektywności stanowią szczegóły. Najważniejszym jest trwała etykieta. Do oznakowania opakowań proponowane są wysokiej klasy samoprzylepne folie techniczne pokryte klejem gwarantującym długą żywotność aplikacji i uniemożliwiającym jej przeklejenie na inny pojemnik. Trwały nadruk na foli zapewniają żywiczne taśmy barwiące, a specjalnie dobrany laminat stanowi zabezpieczenie na wypadek uszkodzeń mechanicznych, takich jak zadrapania lub mycie detergentami. Warto również zduplikować zakodowaną etykietę i przykleić ją w dwóch różnych miejscach. W ten sposób można zabezpieczyć się na wypadek jej uszkodzenia i ułatwić sobie odczytywanie informacji skanerom.

Po oznakowaniu pojemników pozostaje już tylko określenie bezpiecznych standardów i odpowiednie zaprogramowanie systemu monitorującego, tak by po określonej ilości napełnień zużyte opakowania nie trafiały do ponownego obiegu. Automatyczne wprowadzanie danych przed i po pojawieniu się opakowania na linii produkcyjnej zapewnia rzetelną informację o faktycznym stanie pojemnika oraz czasie jego eksploatacji. Dzięki temu prostemu zabiegowi stan opakowania nie wpłynie negatywnie na ich jakość.

Czytaj więcej: Opakowania 1108