Od 2025 r. woda Evian tylko w butelkach pochodzących z recyklingu

Od 2025 r. woda Evian tylko w butelkach pochodzących z recyklingu
Popularna woda mineralna Evian, której właścicielem jest francuski koncern Danone, do 2025 roku będzie rozlewana do butelek produkowanych w 100% procentach z odzyskiwanych tworzyw sztucznych. Obecnie tylko jedna czwarta butelek produkowana jest z recyklatów.

Zobowiązanie to jest reakcją na rosnącą krytykę firm sprzedających artykuły spożywcze, którym zarzuca się, że używanie jednorazowych opakowań plastikowych powoduje nadmierne szkody dla środowiska poprzez generowanie milionów ton odpadów plastikowych trafiających na składowiska i do oceanów.

Evian współpracuje już z innowacyjną firmą Loop Industries, która opracowała nową technologię przekształcania odpadów z politereftalanu etylenu (PET) w wysokiej jakości tworzywo do produkcji opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

- Chcemy zaimplementować model działania, w którym 100% używanych przez nas plastikowych butelek zostanie ponownie przetworzone w opakowania. Pozwoli to na zamianę odpadów tworzywowych tworzyw sztucznych w wartościowe surowce - powiedziała agencji Reuters Patricia Oliva, dyrektor marki Evian.

Koncern twierdzi, że zamierza zainwestować "znaczące" sumy w osiągnięcie tego celu.

Obecnie PET może być poddawany recyklingowi najwyżej trzykrotnie gdyż dalsze jego przetwarzanie skutkuje znacznym pogorszeniem jakości tego tworzywa. Dzięki opracowanej przez Loop Industries technologii, Evian będzie mógł wielokrotnie poddawać tworzywa sztuczne recyklingowi przy zachowaniu najwyższej jakości wyrabianych z nich opakowań.

Źródło: Reuters